Przywieź unikalne pamiątki z Bułgarii

Będąc na wczasach w słonecznej Bułgarii, możesz przywieźć piękną opaleniznę, wspaniałe wrażenia, zapamiętać malownicze krajobrazy i smaki lokalnej kuchni. Warto jednak mieć z wakacji jakąś pamiątkę związaną z odwiedzanym miejscem. Dlatego pamiętaj, aby sprawdzić w Internecie lub w przewodniku turystycznym, z czego słynie odwiedzana przez Ciebie miejscowość oraz wydarzenie, w jakim weźmiesz udział. Może to stanie się do Ciebie inspiracją do poszukiwania ciekawych i unikalnych pamiątek. Bułgaria słynie nie tylko z plantacji róż oraz wyjątkowych winnic. Tu kupisz również przyprawy m.in.: popularną czubrycę, kolorową sól, suszoną paprykę, ser kaszkawał, ljutenicę, czyli pastę warzywną na bazie, papryki, bakłażanu i marchwi, a nawet przetwory z fig, róż, lawendy oraz słodkie miody.

Rakija, Menta i inne napoje alkoholowe

Bułgaria słynie z niezwykłych win i trunków alkoholowych. Nie sposób ich wymienić, jednak podsuwamy kilka ciekawych propozycji. Wypoczywając w kraju złotych piasków, koniecznie odwiedź lokalną winiarnię lub sklep z regionalnymi wyrobami. Wśród napojów alkoholowych znajdziesz m.in.: Likier Branca Menta. To wyjątkowy napój alkoholowy na bazie ziół z dodatkiem mięty pieprzowej. Warto przywieźć kilka jego butelek, ponieważ takiego trunku w Polsce nie znajdziesz. Kolejnym niezwykłym napojem jest rakija. To trunek otrzymywany w wyniku destylacji przefermentowanych owoców (m.in.: z winogron, śliwek, brzoskwiń, gruszek) mający zawartość od 40 do 60% alkoholu. W małych miejscowościach zobaczyć można domowe destylarnie. Rakiję kupisz zarówno w sklepie osiedlowym, jak i u lokalnego gospodarza.

Natomiast do polecanych i chętnie kupowanych białych win należą m.in.: Karłowski Misket. Tamianka, Riesling, z czerwonych win warto wybierać takie trunki jak: Cabernet Sauvignon, Trakija, Melnik 55, Gymza, Mawrut. Napój alkoholowy może posłużyć jako niezwykły prezent dla bliskiej Ci osoby, dobrym upominkiem okaże się wówczas whisky Diva koza lub rum Savoy.

Naturalne kosmetyki bułgarskie

Róża to wyjątkowy symbol Bułgarii, dlatego wypoczywając w tym kraju, w szczególności w czerwcu koniecznie udaj się na Festiwal Różany. Odwiedź Dolinę Róż z licznymi plantacjami oraz Muzeum Róż w Kazanłyku z unikalnymi eksponatami. W lokalnym sklepie kupisz oryginalne olejki różane, mydełka oraz najrozmaitsze kosmetyki. Również w innych regionach kraju, zarówno w znanych kurortach turystycznych, jak i małych klimatycznych miasteczkach i wioskach funkcjonują sklepiki posiadające prawdziwe cudeńka. Dostępne kosmetyki różane to m.in.: kremy do twarzy, kremy do rąk, balsamy do ciała, sól do kąpieli, pomadki do ust, szampony i odżywki do włosów, perfumy i wody toaletowe. Kupisz tu również czekoladki i inne różane łakocie, nalewki, wina, soki, konfitury i eliksiry.

Rzemiosło artystyczne – czyli hand made po bułgarsku

Jeżeli chcesz przywieźć wyjątkową pamiątkę z Bułgarii, która nie okaże się chińską podróbką, uważnie przyglądaj się sprzedawanym produktom, w szczególności na bazarach. Dlatego zachęcamy Cię od odwiedzenia Art Shop Hand Made w Sofii, Galerii Nina w Sofii lub innych tego typu miejsc. W takich sklepach kupisz ręcznie wykonaną biżuterię, figurki, rzeźby, ręcznie malowane naczynia, haftowane obrusy i serwetki, wykuwane w metalu świeczniki oraz dzbanki do herbaty, a także wyroby patchworkowe, np. laleczki i maskotki  będące cudowną pamiątką dla dzieci. Wiele z tych produktów posiada barwy narodowe Bułgarii.

Zaglądaj również do pracowni lokalnych artystów, aby kupić ich obraz lub rzeźbę. Pomimo że dzieła sztuki są „w cenie”, to warto rozważyć taką możliwość. Pamiętaj, iż sprzedawane na bazarach repliki są mało estetyczne i mają niską jakość. Sięgaj również po artystyczne rzemiosło ludowe z charakterystycznymi folklorystycznymi motywami. Szukaj miejsc „z duszą”,  to w nich znajdziesz oryginalne wyroby, wiele z nich jest unikalnych i niespotykanych nigdzie więcej. Wszystkie te przedmioty posiadają „głębię”, zamiast plastikowego magnesu warto kupić barwne chusty, torebki, paski, ozdoby do włosów, poduszki, koce, kubki, dzbanki, miski.

Największą okazją do zakupu artystycznego rzemiosła ludowego jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Burgas odbywający się w sierpniu. Oprócz imponujących występów zespołów folklorystycznych znajdziesz tu liczne stoiska i stragany z wyrobami ludowymi, pochodzące z rozmaitych regionów Bułgarii. Szukając unikalnych pamiątek z wakacji w Bułgarii, warto sięgać po wyroby wykonywane przez rzemieślników i lokalnych artystów, a także wytwórców win, serów oraz innych specjałów lokalnej kuchni. Więcej inspiracji znajdziesz tutaj!