Odwiedzając Tunezję, nie sposób odmówić sobie zakupu przynajmniej kilku pamiątek. Poza charakterystycznymi bibelotami, tutejsi sprzedawcy oferują także wiele pięknych, nawiązujących do kultury kraju suwenirów. Co warto przywieźć z Tunezji?
Tradycyjne tunezyjskie dywany
Tunezja nierozerwalnie kojarzy się z produkcją dywanów. Oryginalny, wykonany na specjalne zamówienie eksponat może być wspaniałą dekoracją domowego wystroju. Doskonale prezentuje się chociażby nieduży kilim, zwłaszcza przeplatany dwustronnym wzorem. Najbardziej kosztowne są dywany wykonane z jedwabiu, tkane metodą ręczną. Dominują na nich stosunkowo proste wzory geometryczne, roślinne oraz berberyjskie. Posiadają własną symbolikę, o którą warto zapytać sprzedawcę przed zakupem. Zestawienia barw są w tkactwie tunezyjskim dość ostre, chociaż zdarzają się wyjątki. Przykładem mogą być bardzo charakterystyczne dywany allusza, z reguły utrzymane w beżowo-brązowej tonacji.
Lokalne rzemiosło
Tunezyjskie bazary oferują turystom dostęp do pięknego, lokalnego rękodzieła. Rzemieślnicy wytwarzają nie tylko zdobioną ceramikę i metalowe naczynia, ale też wszelkiego rodzaju dekoracje i elementy biżuterii. Na szczególną uwagę zasługują wyroby ze skóry, w tym torebki oraz obuwie. Dużą popularnością cieszą się unikalne tkaniny, z których szyte są tradycyjne tunezyjskie stroje – znane jako galabija.
Wspaniałą pamiątką z podróży może być także zestaw naturalnie wytwarzanych kosmetyków oraz perfum o orientalnym aromacie piżma, róży lub jaśminu. W Tunezji można zdobyć też wiele przypraw oraz słodyczy charakterystycznych dla kultury kulinarnej tego kraju. Na szczególną uwagę zasługują kandyzowane owoce, np. daktyle.
Symboliczne suweniry z Tunezji
Do pamiątek najbardziej kojarzonych z Tunezją należą maskotki wielbłądów. Uwielbiają je zwłaszcza dzieci. Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Tunezji są także róże pustyni, czyli skrystalizowane skupienia minerałów i kryształów. Ich nazwa nawiązuje do kształtu i kolorystyki, które przywołują na myśl płatki róży skąpane w pustynnej sepii. W Tunezji spotkać można je praktycznie wszędzie, a nierzadko nawet na własne oczy podziwiać proces wydobycia tych pięknych eksponatów. Charakterystyczny dla tego kraju suwenir to również darbuka, czyli egzotyczny bębenek tunezyjski. Wiele osób przywozi z Tunezji także faję wodną do palenia tytoniu, powszechnie znaną jako szisza.
Kupowanie w Tunezji
Tunezję wyróżnia głęboko zakorzeniony styl zakupowy, który polega na targowaniu się ze sprzedawcami. Najwięcej pamiątek można znaleźć na bazarach, lokalnie nazywanych soukami. Negocjowanie cen z handlarzami to nieodłączny element tunezyjskiej kultury. Szybkie przystanie na zaproponowaną kwotę może nie tylko zdziwić sprzedawcę, ale nawet go urazić. Turyści przyzwyczajeni do zakupów za stałe ceny mogą oczywiście odwiedzić tradycyjne sklepy. Najwięcej souków znaleźć można na wyspie Dżerba, a także w kontynentalnej części kraju. Warto odwiedzić także bazar w Tunisie, czyli stolicy Tunezji.