Bezstresowe wakacje – na co trzeba uważać na zagranicznej wycieczce?

bezstresowe wakacje

Wakacje każdemu z nas kojarzą się z błogim odpoczynkiem i brakiem jakichkolwiek zmartwień. Zauroczeni piękną pogodą oraz perspektywą relaksu, możemy łatwo zapomnieć o sprawdzeniu istotnych różnic technologicznych czy przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Na szczęście, wystarczy odrobina zaangażowania, by uniknąć nieporozumień. Na co więc trzeba uważać, wybierając się za granicę?

Kradzieże

Oszustów można spotkać w każdym miejscu, bez względu na to, czy jesteśmy na wakacjach, czy wracamy z pracy autobusem. Podczas urlopu często tracimy jednak czujność, zachęceni obecnością wokół innych osób, na przykład na plaży. Wydaje nam się, że w takich okolicznościach nasz bagaż będzie dobrze strzeżony. Tymczasem właśnie taka sytuacja okazuje się idealnym momentem na łowy dla złodziei. Żeby zminimalizować ryzyko kradzieży, wybierajmy noclegi z prywatną plażą i nigdy nie zostawiajmy cennych rzeczy bez opieki. W większości miejsc można płacić kartą, dlatego nie warto nosić przy sobie dużej ilości gotówki, a na karcie koniecznie ustalmy dzienny limit płatności.

Nieuczciwi sprzedawcy lub przewodnicy

Na wakacje najlepiej wybierać się ze sprawdzonym biurem podróży, a jeśli na miejscu chcemy skorzystać z usług przewodnika lub planujemy podróżować na własną rękę, zawsze należy upewnić się, czy dana osoba posiada odpowiednią licencję. Warto poczytać opinie w internecie lub poprosić o poradę gospodarza miejsca, w którym zatrzymaliśmy się na nocleg. Koniecznie trzeba też uważać na ulicznych sprzedawców, zwłaszcza w krajach arabskich, a nawet osoby, które proponują na przykład zdjęcie z dzikimi zwierzętami czy pomoc we wniesieniu bagażu. Na koniec może bowiem okazać się, że taka drobna przysługa sporo kosztuje.

Zmiana klimatu

Każdy region danego kraju może różnić się klimatem. Dla przykładu na wybrzeżu Tunezji można liczyć na całkiem przyjemną, śródziemnomorską aurę, ale już w głębi kraju zastaniemy męczące upały. Na wakacje w gorącym, egzotycznym regionie warto wybrać kurort blisko morza, gdzie wieczorami można się nieco ochłodzić dzięki powiewom przyjemnej bryzy. Koniecznie zabierzmy ze sobą kremy z wysokim filtrem – pamiętajmy, że im bardziej na południe, tym słoneczna kąpiel staje się bardziej niebezpieczna dla dobra naszej skóry. 

Różnice wynikające z kultury czy infrastruktury

Na zagranicznym wyjeździe uważajmy na to, w jaki sposób zwracamy się do miejscowych, zawsze szanujmy ich zwyczaje oraz reguły życia społecznego. Pewne nieporozumienia i nieprzyjemne zaskoczenie może wynikać też z różnic technologicznych – przed podróżą dowiedzmy się na przykład, czy nie potrzebujemy zaopatrzyć się w przejściówkę do gniazdka elektrycznego oraz czy w obiekcie skorzystamy za darmo z wi-fi. W banku upewnijmy się co do kosztów ewentualnego przewalutowania i prowizji od płatności za granicą kartą, a gotówkę lepiej wymieńmy jeszcze w kraju. Pomyślmy też o ubezpieczeniu turystycznym, które zapewni jeszcze spokojniejszy wypoczynek.