Jak przetrwać upały na wakacjach? 3 sprawdzone sposoby

upały w wakacje - rady

Zmiana klimatu potrafi być męcząca. W hiszpańskim czy egipskim słońcu co prawda dużo milej spędza się czas nad wodą lub odpoczywa przy hotelowym basenie, ale bez odpowiedniego przygotowania do upałów łatwo wyrządzić sobie krzywdę. Jak przetrwać podczas gorącego, wakacyjnego wyjazdu?

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Picie wody w dużych ilościach jest podstawą dbania o odpowiednie nawodnienie organizmu. Nie każdy jednak wie, że należy ją spożywać regularnie i tym samym stale uzupełniać niedobory. Sytuacja, kiedy jesteśmy już bardzo spragnieni, świadczy o tym, że organizm został odwodniony. Jaką wodę najlepiej spożywać na wakacjach? Przede wszystkim trzeba uważać na zwykłą kranówkę, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, że w danym kraju nadaje się ona do picia. Kupuj wodę butelkowaną mineralną lub źródlaną. Unikaj natomiast „sztucznych” soków bądź gazowanych napojów. Mogą jedynie pogorszyć sytuację, sprawiając, że staniesz się ociężały i znużony. Wbrew pozorom woda wcale nie musi być schłodzona. W krajach arabskich miejscowi ratują się w upały gorącą, miętową herbatą, często z dużą ilością cukru. Organizm dostaje w ten sposób sygnał, że należy uruchomić proces chłodzenia całego ciała.

Wybierz nocleg z klimatyzacją

Ludzki organizm najlepiej regeneruje się nocą, warto więc podczas urlopu zadbać o komfortowy sen. Wypoczęty człowiek lepiej znosi trudniejsze warunki atmosferyczne, ma energię do kolejnych przygód lub po prostu chęć na wakacyjny relaks. Kiedy temperatura we wnętrzu jest wysoka, zdecydowanie gorzej odpoczywamy. Pomocne w tym przypadku okaże się zakwaterowanie wyposażone w sprawną klimatyzację. Zapytaj w swoim biurze podróży o takie opcje lub skontaktuj się bezpośrednio z właścicielem hotelu czy apartamentu. Dobrym sposobem jest też spanie przy otwartym oknie, które dodatkowo pozostaje zasłonięte w ciągu dnia. Wybierz nocleg z jedną z tych możliwości, a z pewnością będziesz spać zdrowo, a w ciągu dnia poradzisz sobie z upałem.

Postaw na lekkie ubrania, kosmetyki i… posiłki

Planując wakacyjną garderobę, sprawdź, czy w swojej kolekcji posiadasz przewiewne rzeczy. Dobrym materiałem na upał okazuje się len oraz bawełna. Unikaj syntetycznych tkanin, które, nawet jeśli są bardzo cienkie, potrafią zatrzymywać wodę przy skórze, a tym samym powodować przegrzanie czy odparzenia. Pomocne w radzeniu sobie z gorącem okażą się też lekkie, chłodzące kosmetyki, takie jak balsam do ciała z miętą czy różnego rodzaju odświeżające mgiełki. Możesz też stworzyć swój własny spray do chłodzenia – wystarczy kupić w drogerii atomizer i dodać do wody kilka listków mięty oraz kilka kropel cytryny. Zrezygnuj z ciężkiego makijażu. W pełnym słońcu skóra wygląda doskonale nawet bez fluidu, a cienie do powiek czy szminkę można zawsze wykorzystać do wieczorowej stylizacji. Jeśli chodzi o posiłki, zadbaj o to, by nie były ciężkostrawne – wyczerpany upałami organizm lepiej odciążyć od konieczności ciągłej pracy.

Dzięki zastosowaniu tych kilku prostych sposobów z pewnością doskonale poradzisz sobie z upałami na wakacjach.