Przepis na udane wakacje, czyli jak wrócić z urlopu wypoczętym?

udane wakacje zagranicą

Wakacje z zasady kojarzą się z odprężeniem i pozostawieniem w tyle wszelkich trosk. Niestety, często zdarza się, że po urlopie potrzeba dodatkowych kilku dni, by… zrelaksować się po podróży. Jak więc odpoczywać, żeby naprawdę wypocząć i nabrać energii na kolejne miesiące? Poznaj kilka prostych sposobów.

Zaplanuj podróż od A do Z

Dobre przygotowanie do podróży to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na jakość odpoczynku. Przed wyjazdem upewnij się, że rezerwacja w hotelu została potwierdzona, dokumenty podróżne są ważne, a ubezpieczenie obejmuje darmową opiekę zdrowotną w kraju, do którego jedziesz. Nie zwlekaj do ostatniej chwili z planowaniem trasy przejazdu – zapisz miejsce oraz godziny odjazdu autobusów, zarezerwuj wcześniej samochód czy sprawdź, ile gotówki będziesz potrzebować na taksówkę. Dopracowany plan pozwoli czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Wysypiaj się

Niektórzy lubią wylegiwać się godzinami na plaży, inni wolą spędzać czas aktywnie. Bez względu na to, jaką formę wypoczynku wybierzesz, pamiętaj o tym, by się wysypiać. Na wakacjach będziesz mieć mnóstwo czasu na robienie tego, co sprawia Ci najwięcej radości, więc godzina dłużej w łóżku z pewnością nie spowoduje frustracji. Warto też pamiętać o tym, że w upalne dni i bardzo ciepłe noce organizm może wolniej się regenerować, a znaczną część energii wykorzystuje do ochładzania. Poza długością zadbaj też o jakość snu, a więc przewietrzenie pokoju lub ustawienie odpowiedniej temperatury na klimatyzatorze.

Odpocznij od pracy i telefonu

Wakacje nie są najlepszym momentem na przeglądanie skrzynki mailowej co pół godziny czy odbieranie telefonów od współpracowników. Postaraj się w taki sposób zorganizować sobie czas, żeby w ogóle nie myśleć o korzystaniu ze smartfona. „Detoks” od urządzeń elektronicznych okazuje się dla wielu osób prawdziwym wypoczynkiem, zwłaszcza że zazwyczaj tylko na wakacjach możemy sobie pozwolić na takie całkowite odcięcie od świata. 

Znajdź czas tylko dla siebie

Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu pobyć tylko ze sobą. Zaproponuj rodzinie czy bliskim, z którymi podróżujesz podarowanie sobie chwili na samotny spacer czy relaks z książką. Nie przeszkadzajcie sobie wtedy w odpoczynku, szanując swoje prawo do prywatności. Bycie ze sobą przez cały dzień, wspólne zwiedzanie oraz posiłki to wielka zaleta grupowych wyjazdów, ale żeby naprawdę wypocząć i nie prowokować nieprzyjemnych sytuacji, potrzeba odrobiny swobody.

Wybierz atrakcje zgodne z upodobaniami Nawet bardzo intensywne wakacje wcale nie muszą być męczące, jeśli tylko dobrze dobierzesz atrakcje do swoich upodobań. Nie zmuszaj się do robienia czegoś tylko dlatego, że tak wypada. Nie masz ochoty na zwiedzanie piramid w Egipcie, ale wolisz nurkować? Zrób to! Jeśli podróżujesz większą grupą, śmiało możecie się podzielić na mniejsze grupki i zajmować tym, co Ty i Twoi bliscy lubicie najbardziej. Pamiętaj, by nikogo przy tym nie krytykować, ale szanować swoje wybory.