Jak oszacować, ile pieniędzy zabrać na wakacje w Hiszpanii?

wakacje w Hiszpanii

Hiszpania zawsze rozbudzała marzenia i wzmagała chęć podróży, ale masowe wyjazdy wakacyjne do tego kraju kiedyś nie były tak oczywiste. Dzisiaj jest to jeden z głównych punktów ofert biur podróży i bez problemu można znaleźć interesującą wycieczkę w dowolny region tego pięknego oraz fascynującego kraju. Ze względu na odległość dużo osób decyduje się właśnie na wczasy zorganizowane i przelot samolotem, dzięki czemu szybko docierają na miejsce i nie muszą się martwić o podstawowe sprawy związane z urlopem. Wiadomo jednak, że nawet opłacając większość kosztów przed wylotem, trzeba się liczyć z koniecznością zabrania ze sobą odpowiednich środków finansowych na różne wakacyjne wydatki i lepiej się do tego wcześniej przygotować.

All inclusive, plaża i leniuchowanie

Mimo niewątpliwych atrakcji turystycznych i zabytków, jakie oferuje Hiszpania, wiadomo, że nie każdy wczasowicz będzie zainteresowany intensywnym zwiedzaniem i poznawaniem lokalnej kultury. Całkiem spora grupa osób jedzie na wakacje „naładować akumulatory”, czyli po prostu poleżeć przez tydzień na piaszczystej, nagrzanej plaży i popływać w ciepłym morzu.  Jeżeli mają wykupione wczasy all inclusive z całodziennym wyżywieniem i napojami, można założyć, że niewiele gotówki będą potrzebować na okazjonalne wydatki. Takim turystom, którzy nie planują wydawać nic poza tym, co mają zagwarantowane w hotelu, wystarczy jeśli mają 50-100 EUR na wypadek nieprzewidzianych sytuacji bądź nagłej chęci na kolację w mieście.

Muzea i wycieczki

Niezależnie od tego, w jakiej części Hiszpanii spędzimy wakacje, pewne jest, że w okolicy na pewno będzie coś interesującego do zobaczenia. Może to być Barcelona z całym asortymentem dzieł genialnego architekta Antonia Gaudiego, rejs statkiem wzdłuż wybrzeża połączony ze zwiedzaniem urokliwych nadmorskich miasteczek, wypad do parku wodnego czy też całodzienna wycieczka do Sanktuarium Montserrat. Planując udział w zorganizowanych wycieczkach, trzeba się liczyć z kosztem ok. 30-60 EUR, ostateczna cena zależy oczywiście od biura oraz kategorii i atrakcyjności wyjazdu.

Miejscowe specjały i pamiątki

Wiele osób nie wyobraża sobie pobytu w obcym kraju bez spróbowania miejscowych przysmaków oraz zakupu najbardziej charakterystycznych pamiątek. Hiszpania kojarzy się powszechnie z przyrządzanymi z najróżniejszych składników smacznymi przekąskami, zwanymi tapas, których orientacyjny koszt w zależności od wielkości wynosi od 2 do kilku EUR. Cena obiadu w restauracji może dojść nawet do 20 EUR, choć w lokalach położonych bardziej na uboczu będzie oczywiście niższa. Ci, którzy chcą przywieźć kawałek Hiszpanii do domu, na pewno kupią charakterystyczne dla regionu wyroby – np. wino, sery, oliwki, ceramikę czy biżuterię. Warto wcześniej przewidzieć to w budżecie i zarezerwować ok. 30-50 EUR.

Dużo wrażeń – więcej gotówki

Wakacyjny wyjazd do Hiszpanii, niezależnie od wybranego regionu, zazwyczaj pociągnie za sobą dodatkowe koszty oprócz opłaty za noclegi. Kluczem do dobrze zaplanowanego budżetu jest wcześniejsze określenie, w jaki sposób chcemy spędzać czas i z czego korzystać. Ci, którzy nie zamierzają zbytnio oszczędzać, a mają wykupione wczasy all inclusive, powinni zabrać dodatkowo ok. 400-500 EUR, aby zobaczyć interesujące miejsca i skosztować nowych smaków. Oczywiście kwota ta może być znacznie większa, bo w Hiszpanii naprawdę jest, co zobaczy, ale to już zależy od zasobności portfela i oczekiwań dotyczących urlopu.