Kieszonkowe do Grecji, czyli ile pieniędzy zabrać na wakacje?

wakacje w grecji

Grecja staje się coraz popularniejszym celem podróży, co widać choćby po liczbie ofert w biurach turystycznych i na portalach zajmujących się pośrednictwem w wynajmie kwater. Kraj przyciąga piękną pogodą, niesamowitymi krajobrazami, doskonałą kuchnią oraz nieustającą feerią barw i smaków tworzących niepowtarzalny klimat, sprzyjający odpoczynkowi. W porównaniu z innymi turystycznymi miejscami jest też dość przystępny cenowo, co również wpływa na wzmożone zainteresowanie ofertami wczasów na krańcu Półwyspu Bałkańskiego.

Jak oszacować podstawowe wydatki w Grecji?

Głównym wyznacznikiem tego, ile pieniędzy powinno się zabrać na greckie wakacje, jest to, jaki rodzaj zakwaterowania wybraliśmy na czas wypoczynku. Wiele osób decyduje się na wczasy zorganizowane przez biura podróży w hotelach z wyżywieniem, często z opcją all inclusive. Wiadomo, że w takich sytuacjach raczej nie wydamy już wiele na jedzenie, którego zazwyczaj nie brakuje, a okazjonalna kolacja w restauracji nie stanowi sporego wydatku. Inaczej muszą planować wydatki turyści, którzy postanowili sami wynająć pokoje i żywić się we własnym zakresie, co pociąga za sobą konieczność codziennych zakupów bądź stołowania się w lokalnych restauracjach. Jeśli chodzi o artykuły spożywcze,  podobnie jak u nas lepiej kupować je w miejscowym dyskoncie niż małych sklepikach, które mają dość wysokie ceny. W Grecji nie brakuje oczywiście restauracji serwujących specjały miejscowej kuchni, gdzie obiad można zjeść w granicach od 5 do 10 EUR, a popularny kebab czy burger to koszt ok. 2-3 EUR. Znając gusta kulinarne uczestników wyjazdu i sposób, w jaki będziemy się żywić, można mniej więcej określić, ile wydamy na dania obiadowe kupowane „na mieście” i wliczyć to w niezbędne „kieszonkowe”.

wakacje w grecji

Jedzenie to nie wszystko

Choć miejscowe jedzenie to bardzo przyjemna strona każdego urlopu, to jednak na tym nie kończą się wakacyjne atrakcje, a co za tym idzie wydatki. Będąc w Grecji nawet w hotelu z wyżywieniem, na pewno należy wziąć pod uwagę koszty ewentualnych wycieczek, wstępów do muzeów czy też rozrywek sportowych. Wszystko zależy tu oczywiście od indywidualnych potrzeb, bo jak wiadomo, nie wszyscy lubią zwiedzać lub nurkować, dlatego kwota, którą wydamy na tego typu przyjemności, będzie dla każdego inna. Warto jednak zapoznać się z orientacyjnymi cenami i zastanowić się czy chcemy skorzystać z miejscowych turystycznych atrakcji. Najwięcej turystów przyciąga oczywiście ateński Akropol, gdzie za bilet wstępu zapłacimy 20 EUR. Jeśli chcemy zwiedzać okolice samodzielnie, dobrze będzie wynająć samochód, co kosztuje ok. 35 EUR za dobę i daje oczywiście nieograniczone możliwości w zakresie przemieszczania się po okolicy. Wycieczki zorganizowane to dość podobny koszt, ale inna metoda zwiedzania.

Osoby aktywne mogą skorzystać z kursów nurkowania, które w wersji podstawowej kosztują ok. 60 EUR, lub za 80 EUR wypożyczyć sprzęt do kitesurfingu i spróbować swoich sił na morskich falach.

Każdemu według potrzeb Możliwości wypoczynku oraz wydawania pieniędzy na greckich wakacjach jest nieskończenie wiele i zapewne każdy będzie miał w tej kwestii inne potrzeby i oczekiwania. Wczasowiczom mieszkającym w hotelach z wyżywieniem, zainteresowanych głównie plażowaniem, wystarczy, jeśli na urlop wezmą ok. 200 EUR, a ci, którzy chcą sami wynająć noclegi, zwiedzać, poznawać nowe smaki i miejscowe atrakcje muszą się zaopatrzyć w kwotę ok. 800-1000 EUR.