Monastir – w jaki sposób się tam skutecznie porozumiesz?

wakacje w tunezji

Monastir to jeden z najpopularniejszych i największych ośrodków turystycznych w Tunezji. W dodatku uważany jest za najciekawszy kurort tego kraju. Nic więc dziwnego, że wybrałeś go na swoje wakacje i zamierzasz tam dobrze wypocząć. Razem z Tobą twierdzimy, że jest to doskonały pomysł. Dodatkowo w postaci mini poradnika przedstawimy Ci najważniejsze zasady dotyczące skutecznej komunikacji za granicą. Już za chwilę zrozumiesz, że nie ma w tym nic trudnego, nawet jeśli nie znasz dobrze języków obcych.

Tunezja niegdyś należała do kolonii francuskich, dlatego język francuski jest tam bardzo popularny, zwłaszcza w tak dużych ośrodkach turystycznych jak Monastir. Oficjalnie jako język urzędowy został uznany język arabski, natomiast ze względu na popularność tego kurortu wśród turystów z Europy i swoją historię, duża część mieszkańców zna bardzo dobrze przede wszystkim język francuski. Jeśli jednak Ty nie jesteś fanem tego języka lub nie masz umiejętności dobrego posługiwania się nim, zanadto się tym nie przejmuj. Jesteśmy w stanie łatwo Ci pomóc zrozumieć, na czym polega skuteczna komunikacja za granicą.

Ćwicz, zwiedzaj i odpoczywaj

Jak się przygotować do rozmowy w obcym języku? Przede wszystkim weź ze sobą rozmówki (i zawsze noś przy sobie), książki związane z nauką języka oraz zainstaluj na swoim telefonie przydatne aplikacje do powtarzania wymowy słów i poznawania ich znaczenia. Większość takich programów jest darmowych i nie zajmuje wiele pamięci w smartfonie. Najlepsze aplikacje polegają na wymawianiu na głos wyrażenia lub zdania w obcym języku w kierunku telefonu, a ten, po chwili, powtarza już przetłumaczony zwrot. Jeśli masz chwilę przed swoimi wakacjami, dobrze jest trenować wymowę słów podczas rozmowy np. z tą osobą, z którą wyjeżdżasz lub po prostu przed lustrem. Wówczas oswoisz się ze swoim głosem w obcym języku, a patrząc w lustro nabierzesz śmiałości w komunikacji. Nie musisz tak trenować wielu słów i zwrotów. Wystarczy, że przyswoisz podstawowe i standardowe zdania, które będziesz chciał wykorzystać w podróży.

Uśmiech skraca dystans w każdej interakcji

Zapewne znasz wiele sformułowań, które mówią o podstawie komunikacji interpersonalnej. Otwartość, uśmiech czy pozytywne nastawienie to zasady, o których mówi się bardzo często. Gdy będziesz za granicą, szybko zrozumiesz jak duży sens mają te popularne i może trochę już wyświechtane słowa. Często między ludźmi pochodzącymi z różnych kultur pojawia się dystans, który trudno jest im przeskoczyć. Jeśli i Ciebie to spotka, pamiętaj, że otwartość i uśmiech są podstawą skutecznej komunikacji za granicą. Nie musisz przy tym być bardzo pewny siebie czy nadmiernie gadatliwy, zwłaszcza jeśli przeczy to Twojej naturze. Wystarczy, że będziesz szczerze chciał nawiązać kontakt z rozmówcą. Pewne normy społeczne i komunikacja niewerbalna są niezmienne w większości krajów na świecie.

Życzymy owocnych rozmów podczas Twoich wakacji oraz szczerego zachwytu Monastirem. Udanego wypoczynku!