Jakie języki obce warto znać, jadąc na urlop do Bułgarii?

urlop w bułgarii

Przygotowujesz się do wyjazdu, na długo wyczekiwany urlop do słonecznej Bułgarii? Bilet lotniczy kupiony, miejsca w hotelu zarezerwowane, trasa zwiedzania atrakcji turystycznych zaplanowana. Wszystko to brzmi jak sen? Wkrótce stanie się prawdziwym doświadczeniem. Z niecierpliwością układasz listę potrzebnych rzeczy do spakowania w walizce. Wszystko musi być perfekcyjnie przygotowane. Nagle uświadamiasz sobie, że nie znasz ani słowa po bułgarsku. Co w tej sytuacji? Kupić samouczek z rozmówkami, a może zapisać na prywatne lekcje? Bez obaw. Jeśli bardzo zależy Ci na komunikowaniu się z miejscowymi w ich rodowitym języku, nie ma przeszkód. Jednak w sytuacji, gdy nie masz czasu na poznanie nawet podstawowego zasobu słownictwa, pozostają jeszcze inne znane europejskie języki, w jakich można się porozumiewać.

W jakich językach dogadasz się w Bułgarii?

Na terenie całej Bułgarii językiem urzędowym jest bułgarski pisany cyrylicą. W każdym urzędzie, na poczcie, policji oraz w placówce zdrowia publicznego personel posługuje się bułgarskim, bez stosowania szczególnych odmian dialektów i gwar. Jednak ze względu na to, że jest to kraj zróżnicowany etnicznie, spotkasz tu również osoby mówiące po rosyjsku, rumuńsku, serbsku lub turecku (głównie w miejscach zlokalizowanych przy granicach sąsiadujących z tymi państwami). Mieszkają tu mniejszości narodowe takie jak: Tatarzy, Romowie, Serbowie, Rumuni, a na wschodzie kraju – Turcy. W bezpośrednim kontakcie z nimi, np. w górskich wioskach lub małych miasteczkach, możesz spotkać się z ich rodzimymi językami lub dialektami.

Natomiast w kurortach turystycznych wszyscy pracownicy znają angielski. Spotkasz tu również osoby mówiące po rosyjsku, niemiecku, francusku oraz hiszpańsku. Jednak odwiedzając Bułgarię poza znanymi strefami rekreacyjnymi, nastaw się na komunikację w języku rosyjskim lub angielskim, wystarczy podstawowa znajomość słownictwa. Wybierając się na zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży, będziesz mieć zapewnioną opiekę rezydenta, który załatwi wszystkie sprawy za Ciebie. Natomiast udając się w samodzielnie przygotowaną podróż, musisz liczyć na siebie oraz umiejętności językowe Twoich współtowarzyszy. W strefach turystycznych i większych miastach załatwisz większość spraw, mówiąc wyłącznie  po angielsku. Zwiedzając odludne miejsca i zaglądając do małych miejscowości, pamiętaj, że nie każdy Bułgar ma obowiązek znać języki obce, jednak wielu z nich zna podstawowe zwroty po rosyjsku.

Dialekty języka bułgarskiego dla ambitnych turystów

W zależności od regionu, jaki zamierzasz odwiedzić, spotkasz się z różnymi dialektami bułgarskiego dzielącymi się na dialekty wschodnie i zachodnie, posiadające liczne odmiany oraz podgrupy. W samej Bułgarii występuje około 40 odmian gwar, a na terenie Europy – ponad 70. W języku bułgarskim w zależności od regionu kraju występują wpływy języków: albańskiego, greckiego, tureckiego, serbskiego oraz rumuńskiego. Ma to związek z oddziaływaniem sąsiednich państw na Bułgarię, m.in. wymianą handlową.