W jakich językach porozumiesz się na wczasach w Tunezji?

wczasy w tunezji

Planujesz urlop w jednym z tunezyjskich miast? Chcesz opalać się nad lazurowym morzem, pić owocowe drinki, poznawać nowe smaki, zobaczyć egzotyczną roślinność i zwierzęta, odwiedzić liczne zabytki, kupić oryginalne pamiątki? Jeśli tak, spełnij swoje marzenie i wybierz interesujący Cię kurort turystyczny. Możesz pojechać m.in.: do Tunisu, Monastyru, Mahdii, Hammametu, Suisse lub Djerby. Zastanawiasz się jaka forma wycieczki będzie dla Ciebie i Twoich współtowarzyszy najkorzystniejsza? Czy udać się w podróż zorganizowaną przez biuro podróży, czy jednak samodzielnie przygotować cały wyjazd?

W pierwszym przypadku nie musisz o nic się martwić. Pracownicy biura oraz rezydenci na miejscu w Tunezji zadbają o wszystko. Natomiast, wybierając się samodzielnie, Ty załatwiasz wszystkie formalności, bilety lotnicze, transfer z lotniska do hotelu, noclegi, posiłki, organizujesz całą wycieczkę, łącznie z trasą odwiedzanych miejsc. W tej sytuacji niezbędna okazuje się znajomość języków obcych w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację – zarówno z pracownikami w strefie turystycznej, jak i z miejscową ludnością.  

Wielojęzykowa Tunezja

Na terenie całej Tunezji językiem urzędowym stosowanym oficjalnie przez wszystkie służby porządkowe i instytucje publiczne jest tunezyjski arabski. Różni się on znacząco od marokańskiego arabskiego oraz egipskiego. Tunezyjski arabski ma korzenie berberyjskie, lecz posiada także liczne zapożyczenia z tureckiego, hiszpańskiego oraz francuskiego. Wpływy państw kolonialnych oraz wydarzenia historyczne przyczyniły się do powstania naleciałości z obcych języków, w szczególności w przypadku nowego słownictwa.

W zależności od regionu kraju, jaki odwiedzisz, spotkasz się z różnicami w wymowie, akcentowaniu oraz słownictwie. Nie ma chyba państwa na świecie, w którym nie funkcjonowałyby dialekty lub elementy lokalnej gwary. Jeśli jednak znasz podstawowe słownictwo powszechnie stosowane po tunezyjsku arabsku, porozumiesz się z miejscowymi w dowolnym miejscu kraju.

Wybierając się do tego kraju na wakacje, nie musisz znać arabskiego, by móc załatwić jakąkolwiek sprawę lub zrobić zakupy w lokalnym sklepie lub na targu. Wielu miejscowych potrafi mówić dobrze po francusku i angielsku. W tym państwie porozumiesz się także po włosku, po hiszpańsku, niemiecku, rosyjsku. Niektórzy znają grecki lub turecki, a nawet pojedyncze słowa po polsku. Planując samodzielną podróż po Tunezji, najkorzystniej będzie „podszlifować” angielski lub francuski. W jednym z tych języków na pewno się porozumiesz. Staraj się nie używać skomplikowanych form gramatycznych, używaj wyłącznie prostych zdań. Mów wyraźnie, nie spiesz się. Powtarzaj pytania, jeśli czegoś nie zrozumiesz. W trakcie konwersacji gestykuluj, możesz także narysować na papierze miejsce, do którego chcesz dotrzeć lub opisywaną sytuację. Stosuj powszechnie znane zwroty angielskie lub francuskie. Komunikacja wówczas będzie prosta i sprawna, a wspomnienia z wakacji – przyjemne.