Hola turysto! Poznaj język hiszpański z nami

wakacje w hiszpanii

Zdecydowałeś odwiedzić się przepiękną, pełną niezwykłych zabytków i rajskich plaż Hiszpanię. Uwierz, nie mogłeś zrobić lepiej. Jednak, aby móc w pełni poznać ten niesamowity kraj, warto zacząć od poznawania jego języka. Wówczas będziesz mógł o wiele swobodniej czuć się na swoich wymarzonych wczasach. Dlatego już teraz poświęć nam chwilę i wybierz się w podróż po tajnikach ciekawego i barwnego języka hiszpańskiego.

Chociaż Hiszpania znana jest na całym świecie z tego, że jako kraj bardzo zróżnicowany kulturowo i językowo, posiada wiele różnych, niezliczonych dialektów, przedstawimy Ci kilka prostych i skutecznych wyrażeń, dzięki którym nie będziesz musiał biegle mówić w jej narodowym języku. Wystarczy, że nabierzesz wakacyjnego luzu i zaczniesz przygodę z hiszpańskim na krótko przed wyjazdem. Dodatkowo powiemy Ci, że nawet jeśli bardzo dobrze posługujesz się językiem angielskim, możesz napotkać pewne opory ze strony mieszkańców Hiszpanii, którzy często nie potrafią się nim dobrze komunikować. 

Przywitanie, powitanie i pożegnanie

Hiszpanie mają bardzo duży temperament. Dodatkowo są otwarci i bardzo wylewni, zwłaszcza gdy kogoś lubią. Zawsze chcą to okazać publicznie np. przez parokrotne pocałunki w policzek na powitanie i dodatkowe uściski. Jednak nie martw się, nie musisz dopasowywać się do tego, jeśli nie chcesz. Wystarczy, że będziesz otwarty, miły i kulturalny podczas spotkania znajomego Hiszpana np. na ulicy. Zacznij od „Buenos Dias” („dzień dobry”) jeszcze przed wspólną rozmową. Jednak tego zwrotu Hiszpanie używają wyłącznie do godziny 14.00. Po tym czasie zazwyczaj mówią „Buenos Tardes” („dzień dobry”, „dobry wieczór”) lub „Buenos Noches” („dobry wieczór”, „dobranoc”). Jeśli jednak znasz dobrze napotkaną osobę, wystarczy, że powiesz „Hola” („cześć”).

Pożegnanie również zależy od tego, jaka jest pora dnia lub stopień zażyłości między rozmawiającymi ludźmi. Wtedy mówimy „Adios” („cześć”) lub „Hasta luego” („pa”, „na razie”). Natomiast najbardziej oficjalnym zwrotem jest „Hasta la vista” (do widzenia, do zobaczenia).

Przepraszam, czy mówisz po angielsku?

Jeśli posługujesz się językiem angielskim, najłatwiej zaraz po powitaniu zapytać wprost Hiszpana, czy również mówi w tym języku. Wówczas powiedz do niego: „Hablas ingles?” („mówisz po angielsku?”). Możesz dodać także, że nie rozmawiasz po hiszpańsku: „Lo siento, no hablo espanol” („przykro mi, nie mówię po hiszpańsku”).

Warto również zapamiętać podstawowe zwroty takie jak „si” oraz „no”, oznaczające kolejno „tak” i „nie”. A gdy usłyszysz pytanie kierowane do Ciebie: „Como estas?” („jak się masz?”) odpowiedz zawsze zgodnie ze swoim nastrojem. Wtedy, jeśli czujesz się dobrze, możesz powiedzieć „bueno” („dobrze”) lub, gdy jesteś w gorszym nastroju – „mało” („źle”). Najważniejszym zwrotem, który przyda Ci się w trudnych sytuacjach i warto, żebyś go zapisał w widocznym miejscu oraz nauczył się go na pamięć jest: „Necesito ayuda” („potrzebuję pomocy”).

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci zapoznać się choć trochę bliżej z językiem hiszpańskim. Życzymy Ci zatem owocnych rozmów i błogiego wypoczynku.