Plaże w Dahab – spokojny i błogi wypoczynek

Dahab to jedno z mniej znanych miejsc wypoczynkowych w Egipcie, nie oznacza to jednak, że nie warto się nim zainteresować. Wręcz przeciwnie – to niewielkie miasteczko dysponuje atutami, jakimi nie mogą się pochwalić znane, duże miejscowości i dlatego przyciąga coraz więcej turystów. Główną zaletą Dahab jest panujący tu spokój oraz specyficzny zupełnie odmienny od leżącego niedaleko i tętniącego życiem Szarm el-Szejk klimat wynikający z tego, że jeszcze całkiem niedawno była tu beduińska osada. Dzięki temu życie płynie tutaj zupełnie inaczej niż w typowo turystycznych miejscowościach, jest bardziej autentyczne i nasycone miejscowymi zwyczajami, kolorami i zapachami. Dahab to wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy znużeni są zatłoczonymi kurortami stworzonymi specjalnie w celach turystycznych, dlatego odpocznie tu każdy, kto szuka odrobiny spokoju w otoczeniu cudownych widoków i piaszczystych plaż.

Dahab, czyli złoto

Nazwa Dahab pochodzi od słowa złoto i wzięła się z przepięknego, złotego koloru tutejszych piaszczystych plaż, które ciągną się wzdłuż wybrzeża. Każdy turysta może tu liczyć na wspaniałą słoneczną pogodę oraz zapierające dech w piersiach widoki i fantastyczne warunki do uprawiania sportów wodnych. Wiele ośrodków wypoczynkowych posiada oczywiście własne, zadbane plaże wyposażone w leżaki i parasole, ale można też wybrać się na te ogólnodostępne – równie atrakcyjne. Najbardziej znana i najładniejsza miejska plaża usytuowana jest na cyplu Masbat, a wokół niej znajduje się mnóstwo klimatycznych restauracji, sklepików i kafejek. Warto podkreślić, że przybytki te nie mają tak komercyjnego charakteru, jak podobne znane z dużych kurortów – w Dahab wszystko jest bardziej naturalne oraz związane z historią i mieszkańcami tego miejsca.

Dahab – mekka nurków

Wszystkim mającym cokolwiek wspólnego z nurkowaniem Dahab kojarzy się głównie z Blue Hole – wielką „morską studnią” o głębokości około 100 metrów, która pomimo tego, że nie jest zbyt bezpieczna, przyciąga nurków z całego świata. Na brzegu znajduje się oczywiście niewielka plaża, którą warto odwiedzić, chociażby ze względu na sławę najpopularniejszego centrum nurkowego, a przy okazji spróbować snorkelingu i pooglądać jedną z najpiękniejszych egipskich raf koralowych. Przy odrobinie szczęścia można tu też znaleźć niezwykłe i bardzo duże muszle, które zazwyczaj widzimy tylko w pamiątkarskich sklepikach.

Blue Lagoon – złocista plaża i szafirowa woda

Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych – zwłaszcza kitesurfingu. Urocza zatoczka otoczona złotym piaskiem, łagodne zejście do wody oraz możliwość podziwiania unoszących się na falach postaci to doskonała sceneria do odpoczynku nawet dla osób niezwiązanych z tym widowiskowym sportem. Dahab to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Egiptu. Nieco inne od tego, z czym zazwyczaj kojarzą się wakacje w tym kraju, ale za to oferujące możliwość prawdziwego wypoczynku na pięknych plażach i w otoczeniu autentycznych mieszkańców tego ciekawego regionu.