Wybierz idealny środek lokomocji na podróż do Tunezji

transport na podróż do tunezji

Podczas organizowania wakacji duże znaczenie ma wybór odpowiedniego środka transportu. W przypadku wyjazdu do krajów afrykańskich, np. do Tunezji, bez wątpienia najlepszym pojazdem okazuje się samolot. Podróż samochodem lub autokarem przez Europę, a następnie promem z Włoch do Tunisu, wiąże się z wysokimi kosztami oraz długą, meczącą podróżą. Przejazd trwa ponad 45 godzin w jedną stronę, doliczając postoje i nocleg (będą to 3 dni). Mimo wspomnianych nieudogodnień, osób poruszających się własnym autem do Tunezji nie brakuje.

Warto  w tym przypadku postawić na komfort i krótki czas przelotu od 2,5 do 3,5 godziny w zależności od miejsca, do jakiego się wybierasz. Do Tunezji polecisz z Warszawy, Katowic, Poznania, Gdańska. W zależności od sezonu lotniska we Wrocławiu, Krakowie i Katowicach mogą również mieć atrakcyjną ofertę, uzależniona będzie ona od miesiąca, w jakim planujesz wyjazd. Lotniska w Monastyrze, Tunisie, Djerbie (Dżerbie) są bardzo dobrze skomunikowane z kurortami turystycznymi. Koszt biletów zakupionych w tanich liniach lotniczych, z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w obie strony, waha się od 950,00 złotych do 1500,00 zł w przypadku krótszych terminów cena proporcjonalnie wzrasta.

Czym podróżować po Tunezji?

Istnieje kilka sposobów poruszania się po kraju. W pobliżu popularnych kurortów turystycznych funkcjonuje dobrze zorganizowana komunikacja publiczna. Liczne autobusy oraz busy są dostępne przez większość dnia. Bilety kupisz u kierowców, zdarzają się kontrole. Przystanki i pojazdy są w różnym stanie technicznym – od bardzo skromnych, po nowoczesne i klimatyzowane.

Jeśli szukasz większej swobody i niezależności podczas zwiedzania Tunezji, możesz skorzystać z wypożyczonego samochodu lub skutera i zwiedzić interesujące Cię zakątki. Warto wybrać się również na safari organizowane przez tubylców. Szczególnie polecane jest w chłodniejszych miesiącach – od października do kwietnia, wówczas temperatury nie przekraczają 25 stopni Celsjusza. Możesz pojechać w konwoju samochodem terenowym lub autokarem, albo wybrać krótką przejażdżkę na wielbłądzie. Podczas safari zobaczysz pustynne piaski, wydmy, skaliste wzgórza, wysokie palmy leniwie rosnące, niewielkie zbiorniki wodne w postaci jezior lub rzek, barwne zachody słońca oraz wioski berberyjskie.

Mimo że Tunezja to niewielki kraj, posiada bardzo sprawnie funkcjonujący system połączeń kolejowych. Pociągiem dojedziesz wszystkich dużych ośrodków miejskich,  m.in.: do Tunisu, Safaksis, Mahadii, Monastyru, Susy (Sousse). Również te mniejsze posiadają połączenia kolejowe,  np. do Tozeur osada turystyczna położona na pustyni (w południowej części Tunezji). Do niewielkich miasteczek takich jak: El-Jem, Al-Kaf oraz Bizerta pociągi jeżdżą raz dziennie.

Zaletą podróżowania pociągiem po Tunezji jest bez wątpienia możliwość podziwiania zmieniających się krajobrazów za oknem. Do niezwykłych atrakcji należy pociąg turystyczny o nazwie „Lezard rouge” („Czerwona Jaszczurka”). To zabytkowy XIX-wieczny skład jeżdżący z miejscowości Metlaoui do Redeyef. Trasa liczy 40 kilometrów i prowadzi przez malowniczy wąwóz Seldża. Pojazd zatrzymuje się kilka razy, turyści mają wówczas możliwość wysiąść z niego i zrobić pamiątkowe zdjęcia.