Do Egiptu od lat jeżdżą zarówno wielbiciele leniwego wypoczynku na słonecznej plaży, zwolennicy zwiedzania najbardziej znanych światowych zabytków, jak i amatorzy wszelkich sportów wodnych – w szczególności nurkowania. Kraj ten zasłużenie cieszy się popularnością, bo wszystkie atrakcje, jakie oferuje, są dostępne przez cały rok i w bardzo dobrych cenach. Dzięki temu na spędzenie wakacji pod afrykańskim niebem może sobie pozwolić nawet średnio zamożny turysta.
Samolot – wybór najbardziej oczywisty
Niemal wszyscy udający się do Egiptu wczasowicze docierają tam drogą powietrzną, korzystając z regularnych rejsów lub lotów czarterowych. Zważywszy na odległość, jaka dzieli to państwo od naszego kraju, taki środek transportu jest najwygodniejszy i najszybszy. Biura turystyczne sprzedające wczasy w Egipcie zazwyczaj w pakiecie oferują przelot oraz zakwaterowanie połączone z wyżywieniem w formie all inclusive. Wszystkie najważniejsze kurorty, takie jak Hurghada, Szarm el-Szejk, Marsa Alam, Kair czy Asuan posiadają lotniska, z których turyści autokarami transportowani są bezpośrednio do konkretnych hoteli. W zależności od miasta wylotu w Polsce i docelowego lotniska podróż do Egiptu trwa średnio od 4 do 4,5 godzin, dzięki czemu wczasowicze w stosunkowo krótkim czasie docierają do upragnionego miejsca wypoczynku.
Są tacy, co wybiorą samochód…
Choć niewiele turystów korzysta z innych opcji dotarcia do Egiptu, warto wiedzieć, że samolot nie jest jedynym środkiem transportu umożliwiającym podróż do tego kraju. Są osoby (zazwyczaj zapaleni globtroterzy lubiący samodzielnie organizować swój wypoczynek i podejmować różnego rodzaju wyzwania urozmaicające wakacyjne przygody), które decydują się na dość ekstremalną i wyczerpującą podróż samochodem. Zważywszy na odległość – ok. 4000 km i różne, nie zawsze przyjemne niespodzianki, na które można się natknąć po drodze, jest to wyprawa dla wytrawnych podróżników lubiących poczuć dreszczyk emocji na wakacjach. Poziom adrenaliny na pewno podniesie się na egipskich drogach, po spotkaniu ze specyficznymi „zasadami” tutejszego ruchu drogowego, które właściwie nie istnieją, a przynajmniej nie są zrozumiałe dla Europejczyka. Samą podróż z Polski trzeba na pewno odpowiednio wcześnie i dokładnie zaplanować uwzględniając wszelkie opłaty drogowe w mijanych państwach, noclegi i duży koszt, jaki wiąże się z obowiązkiem wykupienia Carnet de Passages en Douane, czyli specjalnego dokumentu celnego umożliwianego wjazd do Egiptu, do którego dostaniemy się bezpośrednio z Izraela lub Jordanii. Nie ulega wątpliwości fakt, że tego typu podróż jest tylko dla nielicznych śmiałków i zdecydowana większość na egipskie wakacje leci po prostu samolotem.
Transport determinuje wypoczynek
Oczywiste jest, że to, w jaki sposób dotrzemy do Egiptu, będzie miało decydujący wpływ na rodzaj wypoczynku. Prawie wszyscy turyści przyjeżdżający tu z biurem podróży, korzystają z gotowego planu spędzania wolnego czasu i zorganizowanych wycieczek fakultatywnych, a ci nieliczni wybierający samochód na pewno mają własne oryginalne pomysły na zwiedzanie tego fascynującego kraju.