Planujesz wakacje do Bułgarii? Układasz w głowie trasę zwiedzania i jednocześnie listę potrzebnych rzeczy do spakowania? Obok licznych formalności i rezerwacji, niezwykle istotny okazuje się wybór odpowiedniego środka lokomocji. Zależy on nie tylko od tego, jak długi urlop planujesz, ale również z kim – czy będzie to wyjazd we dwoje, ze znajomymi, czy podróż z dziećmi. Warto w tym miejscu przeanalizować plusy i minusy każdego ze środków transportu, aby wypoczynek był w pełni udany.
Zapewnij sobie komfort podróży – poleć samolotem do Bułgarii
Najwygodniejszym i najszybszym środkiem lokomocji jest bez wątpienia samolot. Lot z Polski do Sofii, Warny lub Burgas trwa około dwóch godzin. Częstotliwość połączeń zależy od pory oku, w sezonie letnim ich liczba ulega zwiększeniu. Ceny biletów lotniczych do Bułgarii wynoszą około 800-1000 zł w dwie strony dla jednej osoby, jednak przy odpowiednio wcześniejszym zarezerwowaniu będą znacznie tańsze, w cenie około 250-400 złotych. Wiele polskich miast posiada atrakcyjną ofertę lotniczą na wakacje. Bezpośrednio do Bułgarii dolecisz z: Warszawy, Gdańska, Poznania, Krakowa, Lublina, Katowic, Wrocławia, Rzeszowa oraz Szczecina. Lecąc samolotem, nie musisz martwić się o przesiadki, korki po drodze oraz inne utrudnienia, a w trakcie lotu masz do dyspozycji napoje i posiłki.
Pociąg, autokar czy samochód – podróżuj i zwiedzaj po drodze
Do słonecznej Bułgarii możesz wybrać się samochodem (własnym lub wypożyczonym), jednak dla osób młodych i szukających przygód alternatywą stanie się podróż autostopem. W tym przypadku należy poświęcić więcej czasu na przejazd do miejsca docelowego, to dobre rozwiązanie dla studentów wybierających się mniejszymi grupkami i chcących zwiedzić różne miejsca po drodze. Autostop daje dużą swobodę i możliwość zatrzymania się w interesującej lokalizacji.
Decydując się na wyjazd autem, musisz pamiętać, że masz do pokonania ponad 1100 kilometrów w jedną stronę. Długotrwała jazda autem może okazać się męcząca, dlatego warto zatrzymać się na jednodniowe postoje w państwach, przez które przejedziesz. Jadąc do Bułgarii, przemierzasz następujące kraje: Słowację, Węgry i Serbię, możesz wybrać trasę przez Rumunię. Przejazd w zależności od wybranej trasy potrwa od 12 do 15 godzin. Natomiast miłośnicy wojaży pociągiem mogą wybrać jedno z połączeń kolejowych. Musisz jednak liczyć się z długą jazdą trwającą ponad 30 godzin. Istnieje kilka tras z Warszawy lub z Krakowa, z przesiadkami w Budapeszcie. W samej Bułgarii system sieci kolejowych funkcjonuje sprawie, a duże ośrodki miejskie posiadają dobre skomunikowanie między sobą. Warunki w wagonach uzależnione są od firmy przewozowej, do której należą, od bardzo skromnych do zadbanych i nowoczesnych składów. Do Bułgarii dojedziesz, również autokarem. Przejazd trwa około 30 godzin, po drodze są przystanki, istnieje możliwość zwiedzenia Budapesztu, Belgradu lub innego miejsca. To dobry sposób, w przypadku zorganizowanych wycieczek objazdowych po Europie.