Costa Brava na urlop marzeń – kiedy najlepiej pojechać?

Costa Brava na urlop marzeń

Urokliwe zatoczki najsłynniejszego hiszpańskiego wybrzeża zachwycają o każdej porze roku. Latem można tu bez końca wylegiwać się na pięknych plażach, a jesienią czy zimą zwiedzać zabytkowe miasteczka. Kiedy panuje najlepsza atmosfera do wypoczynku na Costa Brava i jakie atrakcje czekają wtedy na turystów?

Idealny czas na zwiedzanie

W kwietniu oraz maju panuje aura doskonała dla osób, które pragną przede wszystkim poznać piękno hiszpańskich miasteczek, spacerować nadmorskimi promenadami i podziwiać bajkowe pejzaże. Woda nie jest jeszcze wystarczająco ciepła, by oddawać się kąpielom, ale za to na plażach nie ma tłumów i można odpocząć od zgiełku codzienności.

Najważniejsze zabytki są dostępne przez cały rok, a poza ścisłym sezonem ceny wejściówek często okazują się dużo niższe. Przed wyjazdem warto zastanowić się, jaki środek komunikacji wybrać. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd z biurem podróży, nie będziesz musiał martwić się o transport, ale jeżeli organizujesz poszczególne wycieczki na własną rękę, zorientuj się, jakie możliwości oferuje dany region. Poza sezonem połączeń może być mniej, ale za to w autobusie czy pociągu bez problemu znajdziesz miejsce siedzące.

Wakacje na plaży

Już na początku czerwca woda w Morzu Śródziemnym robi się cieplejsza i zdarzają się dni, kiedy pierwsi turyści postanawiają ochłodzić się w łagodnych falach. W kolejnych dniach temperatura powietrza zaczyna dochodzić do 30ºC, a temperatura wody przekraczać 20ºC. Choć wiele osób uznaje czerwiec za najlepszy moment na wypoczynek w Hiszpanii, warto pamiętać, że właśnie wtedy występuje też najwięcej burz. Podobna aura dopisuje we wrześniu oraz w pierwszej połowie października.

Piękną pogodę pełną słońca i niewielką ilość deszczu zagwarantuje urlop w lipcu lub sierpniu. Temperatury na Costa Brava są wtedy bardzo wysokie, a morze przyjemnie ciepłe. To wakacyjny szczyt, więc wszystkie restauracje, kluby muzyczne czy parki wodne są otwarte przez znaczną część doby. Za najpopularniejsze kurorty uznaje się Lloret de Mar oraz Tossa de Mar, które spodobają się zarówno młodym podróżnikom poszukującym wielu rozrywek, jak i rodzinom z dziećmi, dla których najważniejsze są spokojne, rodzinne hotele z udogodnieniami.

W rytmie hiszpańskiej fiesty

Wybrzeże Costa Brava wypełniają klimatyczne miasteczka, w których czas zdaje się stać w miejscu, a miejscowi obdarzają gości osławioną hiszpańską serdecznością. Jeśli jesteś typem turysty, który lubi podczas wyprawy poznawać kulturę danego regionu, koniecznie wybierz się do jednego z nich w trakcie lokalnych świąt.

Na przełomie kwietnia i maja warto odwiedzić miasteczko Figueres, gdzie corocznie obchodzi się festiwal Fira i Fiestes de Santa Creu, podczas którego zobaczysz niezwykłe widowisko – miejscowych ustawiających się w wysokie piramidy. Z kolei w nocy z 23 na 24 czerwca całe wybrzeże celebruje Noc Świętojańską, rozpalając ogniska i urządzając zabawy taneczne na świeżym powietrzu.