Dobre zdrowie kluczem do udanych wakacji

zdrowie na wakacjach

Wybierając się na zagraniczne wakacje, jednym z podstawowych czynników, na który należy zwrócić uwagę, jest zdrowie. Taką dalekowzroczną postawą powinny wykazać się nie tylko osoby przewlekle chore, ale wszyscy wczasowicze. Dlaczego? Ponieważ poszczególne kraje różnią się nie tylko stosunkiem do różnych leków, ale i występującymi w danym klimacie i na konkretnej szerokości geograficznej chorobami, na wypadek których warto się przygotować z wyprzedzeniem. W poniższym artykule znajdziesz garść przydatnych porad. Postaraj się wcielić w życie proponowane wskazówki, a Twoja podróż z pewnością przebiegnie w dobrym zdrowiu, a co za tym idzie – będziesz w stanie w pełni cieszyć się ze wszystkich zaplanowanych atrakcji.

Leki na receptę a zagraniczne prawodawstwo

Osoby przewlekle chore nierzadko zobowiązane są do codziennego przyjmowania określonych dawek leków na receptę. Jeśli jesteś jedną z nich, a właśnie wybierasz się w podróż zagraniczną, z pewnością zastanawia Cię, czy przywożąc ze sobą zestaw określonych specyfików, nie spotkasz na granicy żadnych nieprzyjemności albo problemów prawnych. Aby zapobiec podobnej sytuacji, należy zasięgnąć opinii o legalności danego leku w ambasadzie państwa, które zamierzamy odwiedzić. Jeśli wykupiliśmy wycieczkę w biurze podróży, możemy też w pierwszej kolejności zasięgnąć opinii pracowników biura. Warto też zadbać o to, aby medykamenty wwożone do danego kraju były wyłącznie w oryginalnych opakowaniach, w ilości pozwalającej nam zażywać je przez cały pobyt, a także z receptą od lekarza, potwierdzającą konieczność stosowania przez nas tych specyfików. Dobrze, aby była spisana po angielsku lub w języku kraju, do którego się udajemy.

Przydatne środki bez recepty w Twojej apteczce

Przed podróżą warto uprzednio zapoznać się z opiniami w internecie i dowiedzieć się, na jakie dolegliwości cierpieli podróżni, którzy odwiedzili to miejsce przed nami. Na co polecają się przygotować, co jeść, a czego nie, jakich miejsc i zachowań unikać i tak dalej.

Rozsądnym pomysłem będzie ponadto skompletowanie apteczki podróżniczej pod kątem danej wycieczki. Jeśli przykładowo wybierasz się do miejsca, które znane jest z występowania zaburzeń pokarmowych, warto zaopatrzyć się w leki na ból brzucha, biegunkę, zaparcia oraz zgagę. W gorętszym klimacie dobrym pomysłem okażą się żele i kremy przeciwko oparzeniom. Jeśli dokuczliwym problemem w danym kraju są insekty, warto wyposażyć się również w środki przeciwko nim.

Należy pamiętać, że podręczna apteczka powinna być jak najbardziej poręczna i zawierać wyłącznie uniwersalne i powszechne specyfiki. W państwach turystycznych apteki są dobrze wyposażone, a ich wersje leków na lokalne przypadłości są na ogół skuteczniejsze niż zagraniczne odpowiedniki.

Szczepienia

Wycieczka za granicę to doskonała okazja do tego, aby wykonać komplet szczepień. I mowa tu nie tylko o szczepieniach obowiązkowych, ale i tych zalecanych, dzięki którym zabezpieczymy się przed chorobami nie tylko charakterystycznymi dla danego zakątka świata, ale i przeciw przypadłościom bardziej uniwersalnym, występującym na całym globie. Nie należy tego zaniedbywać, gdyż jak głosi znane porzekadło: „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Bez względu na to, dokąd się wybierasz, zastosowanie się do powyższych porad pozwoli Ci lepiej zadbać o własne zdrowie i w pełni cieszyć się czekającym na Ciebie wakacyjnym relaksem.