Wczasy w Egipcie poza sezonem turystycznym – jak się przygotować i o czym należy pamiętać

Kraj faraonów to idealne miejsce na wakacje w okresie od października do kwietnia. Dzięki położeniu Egiptu (północno-wschodnia Afryka), wszystkie dni w roku są praktycznie słoneczne, a to za sprawą panującego tu klimatu.

Na północy jest klimat zwrotnikowy, natomiast na południu Egiptu skrajny suchy zwrotnikowy. Pogoda jest tu doskonała praktycznie przez wszystkie miesiące w roku. Od maja do sierpnia występują tu upały sięgające nawet 40°C, a na Saharze 50°C. To doskonałe warunki, dla osób uwielbiających prawdziwy skwar i żar z nieba. Jednak wielu turystów wybiera się na wymarzone egipskie wczasy poza sezonem letnim, aby móc wybrać się na fakultatywne wycieczki objazdowe i zobaczyć monumentalne piramidy oraz świątynie z bliska.

Podróż marzeń do Egiptu jesienią lub zimą – czemu nie

Przygotowując się poza szczytowym sezonem turystycznym, ważną kwestią jest dowiedzenie się, jakie w danym regionie występują warunki pogodowe w miesiącu, do jakiego chcesz pojechać. Wówczas odpowiednio zaplanujesz program swojej podróży i przygotujesz swój bagaż. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą oprócz strojów na plażę kremów z filtrem do opalania, ciepłe polary i długie spodnie, ponieważ w nocy temperatury spadają w zależności od miesiąca poniżej 15°C, a nawet do 10°C. Jednak jest to doskonały okres, aby wybrać się na kilkudniowe lub jednodniowe pustynne safari na wielbłądzie. Jeśli zamierzasz pojechać na Saharę w tym okresie i spędzić na niej kilka dni, np. w wiosce berberyjskiej, to obowiązkowo zapakuj do walizki ciepłą kurtkę, nakrycie głowy oraz koc.

Planując wyjazd do Egiptu poza okresem wakacyjnym, sprawdź godziny otwarcia poszczególnych muzeów, stanowisk archeologicznych odwiedzanych z przewodnikiem, parków rozrywki, restauracji, tawern, kawiarni, sklepów, ponieważ wtedy dni są krótsze niż latem.

Egipt najlepszy na zimne dni

Jadąc na wakacje jesienią lub zimą do Egiptu, możesz liczyć na większy wybór apartamentów i pokoi w luksusowych hotelach po dużo niższych cenach, niż w okresie letnim. Dlatego dokładnie przeanalizuj oferty biur podróży. Pamiętaj o tym, iż egipska gospodarka w większości opiera się na przemyśle turystycznym. Dlatego znane kurorty, takie jak m.in.: Sharm El Sheikh, Hurghada, Marsa Alam oraz Dahab, tworzą atrakcyjne tzw. oferty poza sezonowe. Dzięki temu skorzystasz z wielu rozrywek po niskich cenach.

Wczasy w Egipcie jesienią lub zimą oznaczają mniej turystów w przestrzeni publicznej oraz na plażach, a z tym wiążą się również niższe ceny w sklepach z pamiątkami oraz na bazarach. Pamiętaj jednak, aby przed wyjazdem zaopatrzyć się w jednodolarówki lub nawet monety kilku centowe, ponieważ po ulicach biegają egipskie dzieci proszące o bakszysz, czyli jałmużnę, podzielenie się drobnym datkiem. Natomiast jeśli, chodzi o obowiązującą walutę w tym kraju, to jest dinar egipski, wymiany pieniędzy możesz dokonać w kantorze na lotnisku. Przygotowując się do wakacji w Egipcie poza sezonem letnim, pamiętaj, o tym, iż mają to być wyjątkowe wczasy, będące spełnieniem Twoich podróżniczych marzeń. Dlatego zaplanuj wyjazd znacznie wcześniej (chyba że uwielbiasz spontaniczne wycieczki last minute). Dokładnie sprecyzuj cel swojej wojaży, do kraju bogatego w epokowe zabytki, bujną egzotyczna roślinność i fascynującą arabską kulturę i tradycję.