Podróżowanie po Grecji – pozostającej zarówno historyczną, jak i duchową kolebką cywilizacji Zachodniej, a przy tym miejscem słynącym z doskonałej pogody i wyśmienitej kuchni – może się okazać dla turysty niezapomnianym przeżyciem. Czy takiego doznania nie warto celebrować? Zwiedzać niespiesznie, własnym rytmem, zarazem pozostając uniezależnionym od programów wycieczek oferowanych przez biura podróży, a także od sztywnych rozkładów jazdy innych przewoźników? Ależ tak! I taką właśnie możliwość zapewnia podróżnikowi wynajęcie samochodu na zagraniczną wyprawę. Można wtedy ruszać, gdzie się chce i jak się chce, a ograniczać mogą najwyżej zawarte w umowie o wynajem limity kilometrów, stan baku oraz zasobność portfela. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tej opcji podróżowania, warto byś rozważył podane w tym artykule informacje, które pozwolą Ci podjąć ostateczną decyzję.
Czy to sposób podróżowania dla Ciebie?
Na początek warto zadać sobie pytanie: „czy jestem dobrym kierowcą?”. Jeśli podróżujesz od święta, a za kierownicą nie czujesz się pewnie, być może lepszym pomysłem będzie skorzystanie z oferty przewozowej jednego z biur podróży lub skorzystanie z usług innych przewoźników masowych. Podróżowanie autem na długie dystanse wymaga skupienia i umiejętności. Należy też wziąć pod uwagę, że zarówno zagraniczne prowincje, jak i ośrodki miejskie mogą stwarzać pewne trudności. Przykładowo na prowincji drogi mogą być w złym stanie, z kolei większe miasta turystyczne mogą być zakorkowane w godzinach szczytu. Różnie bywa też z umiejętnościami oraz kulturą jazdy lokalnych kierowców, niektóre kraje znane są z dość swobodnego podejścia do przepisów ruchu drogowego ze strony tamtejszych właścicieli aut.
Dokumenty niezbędne w podróży oraz podczas finalizowania wynajmu auta
Wybierając się za granicę, a zwłaszcza poza teren Unii Europejskiej, należy pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego paszportu. Oprócz tego w naszym wyposażeniu powinny znaleźć się: aktualny dowód osobisty oraz karta kredytowa. Karta kredytowa posłuży nie tylko do zapłacenia za wynajem, ale także do uiszczenia powiązanej z nim kaucji.
Jeśli jesteś młodym kierowcą, musisz wziąć pod uwagę, że wypożyczalnie są raczej niechętne wobec osób, które mają prawo jazdy od niedawna. Należy przygotować się na to, że im wyższa klasa auta, tym wyższe będą też wymagania wiekowe oraz staż za kierownicą. W niektórych wypożyczalniach, aby w ogóle mieć możliwość skorzystania z oferty, musisz mieć przekroczony określony regulaminem wiek.
Koszty
Koszty czekające na osobę, która zdecydowała się na wynajem auta, można dość ogólnikowo i swobodnie podzielić na te związane z procedurą wynajmu oraz z eksploatacją pojazdu. Do tych powiązanych z procedurą wynajmu wliczamy sam koszt najmu, kaucję oraz ubezpieczenie, choć zdarzają się również kierowcy wykupujący osobne, dodatkowe ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli nie ujęto ich w pierwotnej umowie. Do kosztów związanych natomiast z eksploatacją zaliczamy wydatki poniesione na paliwo, opłaty za autostrady i drogi ekspresowe, koszty postojów na płatnych miejscach parkingowych i tak dalej. Mandaty i inne kary pieniężne będące skutkiem przekroczenia przez kierowcę prawa, również są pokrywane z jego kieszeni.