Wynajem auta w obcym kraju – czy to opcja dla Ciebie?

wynajem auta zagranicą podczas wakacji

Wybierasz się w podróż zagraniczną, ale zarazem cenisz sobie niezależność i nie dla Ciebie rygor podróżowania z przewoźnikiem, rozkłady jazdy, publiczne środki transportu, pociągi, autobusy oraz taksówki? Jeśli odpowiedź brzmi: „tak”, to jedną z sensownych i wartych rozważenia opcji pozostaje wynajęcie samochodu. To wygodny i zyskujący na popularności sposób odbywania podróży, a dzięki poniższemu artykułowi będziesz w stanie rozstrzygnąć, czy jest korzystny również dla Ciebie. Oto kilka kwestii, które warto w tym kontekście rozważyć.

Czy zamierzasz dużo jeździć?

Na pierwszy rzut oka to pytanie może wyglądać banalnie, warto jednak podejść do niego na poważnie. Jeśli planujesz gruntownie objechać dany kraj – jak ma to miejsce chociażby w przypadku wypraw szlakiem amerykańskiej „Route 66” – a nie tylko dotrzeć z jednego punktu turystycznego do drugiego, wynajem może się okazać trafionym pomysłem. Wypożyczenie auta tylko po to, by dotrzeć do kurortu wypoczynkowego, mija się z celem i poskutkuje wyłącznie stratą pieniędzy. Jeśli wyjeżdżasz z rodziną lub grupką przyjaciół, podróż własnym środkiem transportu może okazać się dużo bardziej komfortowa, niż poleganie na nierzadko przeludnionym transporcie publicznym, do którego harmonogramu będziecie się musieli dodatkowo dostosowywać, kosztem własnego czasu oraz planów. Jeśli państwo, do którego się wybieracie, słynie z wysokich statystyk dotyczących wypadków komunikacyjnych, słabej jakości dróg, niskiej kultury jazdy oraz częstych korków, dobrym pomysłem będzie rozważenie jednego z masowych środków transportu.

Podstawowe dokumenty

Podstawowymi dokumentami dla wynajmującego samochód będą oczywiście prawo jazdy oraz dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Nie wszystkie kraje poza Unią Europejską, a nawet te należące do wspólnoty, honorują polski dokument. Dobrym pomysłem będzie więc wyrobienie dokumentu w wersji międzynarodowej. Oprócz tego niezbędna stanie się karta kredytowa do dokonania opłaty za wynajem. Na poczet karty zostanie również policzona kaucja.

Opłaty

Na wynajmującego auto podróżnika czeka całkiem sporo opłat, które należy choćby orientacyjnie oszacować, nim podejmiesz ostateczną decyzję o kształcie i trasie podróży, a także o wyborze środka transportu.

Do podstawowych wydatków zaliczają się:

– Koszt najmu pojazdu – uzależniony choćby od klasy, marki czy wielkości. Wlicza się również czas, na jaki zamierzasz wynająć samochód.

– Kaucja – kwota, która zostanie pobrana z karty kredytowej na wypadek niedotrzymania przez wynajmującego poszczególnych warunków umowy.

– Koszt paliwa – niby sprawa oczywista, ale jeśli ktoś ma w zwyczaju podróżowanie środkami komunikacji publicznej, może to umknąć jego uwadze.

– Opłaty parkingowe oraz za użytkowanie autostrad – kolejne przewidywalne koszty, które należy oszacować, nim zdecydujesz się na wyprawę samochodową.

– Ubezpieczenie – czasem jest wliczone w koszt najmu, a czasem nie. Niektórzy preferują też wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, obejmującego swoim zakresem kwestie, których brakuje w podstawowym pakiecie.