Wypoczywaj aktywnie na wyspie Kos

Kos to doskonała wyspa na aktywny wypoczynek. Są tu doskonałe warunki, zarówno do uprawiania sportów wodnych, pieszych wypraw szlakami turystycznymi, jak i krajoznawczych wycieczek objazdowych. Kos leży w archipelagu Sporadów Południowych na Morzu Egejskim.

Zanurz się w greckiej dzikości pośród gór Dikeos

Dla wszystkich lubiących piesze wędrówki mamy dobrą wiadomość. Na wyspie znajdują się malownicze góry, których najwyższy szczyt Dikeos liczy 846 m n.p.m. Dotrzesz na niego pieszo wąskimi, kamienistymi ścieżkami, na niektórych odcinkach jest bardzo stromo i niebezpiecznie. To trasa dla wytrwałych wędrowców lubiących wyzwania, jednak warto podjąć ten trud. Tu niezbędne okażą się dobre buty, najlepiej trekkingowe. W drodze na szczyt zajrzyj do Palio Pyli. To opuszczona wioska, zobaczysz tu pozostałości kamiennych domów mieszalnych, a pobliżu znajdują się pozostałości bizantyńskiego zamku z okresu średniowiecza. Odwiedź również kameralną wioskę Zia, położoną na stoku gór na wysokości 350 m n.p.m. Znajdują się tu między innymi, tawerny i restauracje serwujące wyśmienite specjały regionalnej kuchni, a na miejscowym targu kupisz wyroby rękodzielnicze i pamiątki.

W górach znajduje się również mała wioska o nazwie Zipari, tu możesz podziwiać lokalne budownictwo, zajrzeć do zagrody miejscowego rolnika lub kupić świeże owoce i warzywa z tutejszych upraw.

Uprawiaj sporty wodne na Kos

Na wyspie Kos znajdują się doskonałe miejsca do uprawiania sportów wodnych. Należą do nich m.in.: zatoka Kefalos oraz plaże: Camel, Makros, Banana, Tigkaki, Polemi, Sunny, Limnionas, Mastichari, a także Paradise, to świetne lokalizacje do uprawiania windsurfingu, surfingu i żeglowania. Ponadto piaszczyste plaże z licznymi palmami, otoczone lasem zieleni, wzgórzami, pagórkami sprzyjają długim kąpielom w krystalicznie czystej wodzie.

Zostań swoim przewodnikiem na wyspie Kos

Chcesz zobaczyć prawdziwe perły wyspy Kos? Wypożycz auto, quarda lub rower i pojedź na wycieczkę krajoznawczą, samodzielnie wyznaczając przebieg trasy. Do najciekawszych i najbardziej unikalnych atrakcji na wyspie Kos należą:

– Winnica – znajduje się w pobliżu wioski Zia. Tu zobaczysz uprawy winogron, natomiast w zakładzie produkującym wino można podpatrzeć, jak wygląda proces wytwarzania trunku oraz kupić kilka butelek wina.

– Asklepiejon – to kompleks antycznych zabytków położony około 4 km. od stolicy Kos. Na tym niezwykłym stanowisku archeologicznym zobaczysz pozostałości świątyni Asklepiosa, dawnych term, łaźni oraz sal, w których prawdopodobnie nauczali Hipokrates i jego uczniowie. Tu znajdowały się źródła termalne i centrum leczniczo-uzdrowiskowe.  

– Twierdza Joannicka – znajduje się w mieście Kos, to monumentalna forteca wybudowana około XIV wieku n.e. Oglądając jej mury, zobaczysz tu liczne wyrzeźbienia wykonane z marmuru.

– Alikies – to urokliwe i malownicze słone jezioro, gdzie swoje siedliska mają liczne ptaki egzotyczne. Zobaczysz tu całe stada różowych flamingów, szczudłaków oraz szablodziobów.

– Kardamena – to nowoczesny kurort turystyczny, będący niegdyś wioską rybacką, jednak klimat i tradycja rybacka pozostały. Świadczą o tym liczne kutry i łozie cumujące w porcie, które możesz podziwiać podczas długich spacerów. Tu również funkcjonuje Watersports Center – centrum sportu i rozrywki, spróbuj swoich sił w parasailingu, windsurfingu, a także pojeździj na nartach wodnych. Natomiast w Arian Diving Centre warto skorzystać z lekcji nurkowania.

– Agios Stefanos – tu zobaczysz pozostałości dwóch bazylik znajdujących się koło Kefalos. Pochodzą one z okresu wczesnochrześcijańskiego (około IV i V wieku n.e.). 

– Antimachia – klimatyczna wioseczka, założona ponad 3 tysiące lat temu, w której co roku pod koniec lata w sierpniu odbywa się Festiwal Miodu. Zobaczysz tu zabytkowy, kamienny wiatrak i mini muzeum.

– Ruiny rzymskie w mieście Kos –  tu znajdują się m.in.: pozostałości odeonu oraz Xystos, czyli publiczne łaźnie i arena gimnastyczna. Reasumując, jeśli pragniesz aktywnie spędzać czas, niezależnie od formy, czy to będzie uprawianie sportów wodnych, piesze wędrówki po górach, czy może wycieczki objazdowe na quardach, autem lub rowerem, każdy znajdzie tu dogodną formę wypoczynku. Na Kos nie można się nudzić, mnogość atrakcji oraz sposobów spędzania wolnego czasu jest przeogromna. Sprawdź więcej możliwości tu!