Dzikie wybrzeże pełne oryginalnych zwyczajów, czyli Costa Brava

wypoczynek na słonecznym costa brava

Costa Brava, przez wielu określana jako „Dzikie wybrzeże”, jest przez turystów uznawana za najlepsze miejsce do wypoczynku w Europie. Jeśli wybrałeś je na swoje wakacje, to przygotuj się na kilometry pięknych, piaszczystych plaż, gdzie czysty piasek zatapia się w głębokim, lazurowym morzu, a słońce świeci mocno przez cały rok. Widoki, których tu doświadczysz, z pewnością niejeden raz zapiorą Ci dech w piersiach, a mieszkańcy Costa Brava wielokrotnie zaskoczą Cię swoimi oryginalnymi zwyczajami. Jakimi? Z chęcią Ci o nich opowiemy, zabierając na krótką podróż w głąb hiszpańskiego Dzikiego wybrzeża…

Zacznijmy od powitania. Gdy będziesz już na miejscu i podczas swojej podróży spotkasz znajomego Hiszpana lub Hiszpankę, koniecznie miło się z nim przywitaj. Nie byłoby nic w tym oryginalnego, ponieważ jest to bardzo standardowe zachowanie, jednak jego forma może niektórych zaskoczyć. Mieszkańcy Katalonii znani są ze swojego gorącego temperamentu oraz niezwykłej żywiołowości, która jest widoczna nawet podczas krótkiej, zwyczajnej rozmowy w miejscu publicznym. Ich przywitania z innymi są o wiele bardziej emocjonalne, niż te określane jako standardowe w innych rejonach Europy. Warto wiedzieć, że zwyczaj nakazuje, abyś pocałował swojego znajomego dwukrotnie w policzek. Stopień zaistniałej między Wami zażyłości nie ma w tej sytuacji znaczenia, tak witamy się z każdym, nawet dalszym spotkanym kolegą. Jest to bardzo popularne zachowanie, które warto mieć na uwadze podczas swojego pobytu.

Załatwiasz ważną sprawę? Zrób to rano

Jako Polacy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nasze biura, banki oraz instytucje państwowe lub prywatne są otwarte średnio do około godziny 16.00. W ten sposób, gdy sami pracujemy, mamy możliwość załatwienia swoich spraw po zakończeniu codziennych obowiązków pracowniczych. Czy tak można zrobić na Costa Brava? Niestety nie, ponieważ większość biur nie jest otwarta w godzinach popołudniowych, natomiast w niektórych przypadkach około godziny 14.00 rozpoczyna się dwugodzinna sjesta. Dlatego, gdy wypadnie Ci ważna sprawa, koniecznie załatw ją jak najwcześniej, najlepiej jeszcze tuż przed południem. To zdecydowanie ułatwi Ci Twój pobyt na Costa Brava.

Chleb jest dobry do wszystkiego

To, co ciekawi i jednocześnie zastanawia większość europejskich turystów, wiąże się z hiszpańskimi obyczajami jedzenia. Warto wiedzieć, że bez znaczenia, jaką potrawę spożywasz na Costa Brava, najlepiej jest zawsze zjeść ją z chlebem. Tak robią wszyscy, którzy tam mieszkają na stałe. Bez względu na to, czy Twój posiłek zawiera kaszę, makaron lub ziemniaki, zawsze będą do niego dołączane bagietki lub „pistola”. Jeśli zależy Ci na poznaniu hiszpańskich zwyczajów, warto choć raz spróbować zjeść tak posiłek w restauracji podczas swoich wakacji.

To nie są wszystkie hiszpańskie zwyczaje na Costa Brava, które warto poznać. O pozostałych przekonasz się już sam podczas pobyt na miejscu. Serdecznie życzymy Ci wspaniałych wakacji i niezapomnianych wrażeń!