Poznaj niecodzienne tradycje i obyczaje na Krecie

wakacje na wyspie kreta

Kreta to grecka wyspa otoczona wodami Morza Śródziemnego, znana przede wszystkim z luksusowych kurortów nadmorskich, Pałacu Minosa w Knossos, legendy o Minotaurze, licznych antycznych zabytków oraz urokliwych gór. Jednak to dopiero początek atrakcji. Wyspa jest bogata w lokalny ludowy folklor, który można poznać dzięki uprzejmości miejscowej ludności.

Poznaj lokalną ludność, zachowania i zwyczaje 

Wszyscy mieszkańcy wyspy nazywają siebie Kreteńczykami, nie Grekami. Ponadto miejscowa ludność jest niezwykle przywiązana do regionu, w którym mieszka, tradycji oraz zwyczajów w nim panujących. Większość komponentów  kulturowych jest wspólna dla całej wyspy, jednak występują różnice w lokalnych obrzędach, dialektach języka, tańcu czy rodzinnych obyczajach charakterystycznych dla danej wsi. Aby je bliżej poznać, należy porzucić skomercjalizowane kurorty turystyczne i udać do lokalnych osad oraz górskich wiosek. To tam żyje prawdziwy ludowy kreteński folklor przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kreteńczycy mają zawsze drzwi otwarte dla gości. Chętnie napiją się z Tobą raki, zwanego tsikudią, popularnego kreteńskiego napoju alkoholowego na bazie winogron oraz opowiedzą o miejscowych wierzeniach i obyczajach. Każdy Kreteńczyk jest dumny ze swojego pochodzenia oraz przyjacielski dla gości. Niektórzy z nich grają na lirze – instrumencie smyczkowym, może będziesz mieć okazję posłuchać.

Na tej wyspie, na ulicach zobaczysz głównie mężczyzn. Kreteńskie kobiety większość czasu spędzają w domach, wychowując dzieci, zajmując się gotowaniem, sprzątaniem, robótkami ręcznymi oraz uprawą roślin. Nie oznacza to, że w ogóle nigdzie nie wychodzą, najczęściej spotykają się na zakupach. Natomiast w każdą niedzielę wszystkie kobiety idą na mszę do kościoła, który jest dla nich miejscem zarówno kultu religijnego, jak i spotkań z innymi mieszkankami.

Na Krecie panuje przekonanie, że mężczyzna, który jest głową rodziny, aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Jednak to kobiety podejmują najważniejsze decyzje w domowym zaciszu oraz zarządzają pieniędzmi całej rodziny. Najczęściej spotkasz rodowitych Kreteńczyków w miejscu zwanym kafenion. To rodzaj kawiarni, do której mieszkańcy przychodzą napić się kawy, pograć w tryktraka (tavli) oraz podyskutować. Nie są tam mile widziane kobiety, nawet turystki.

Tu zmienisz tempo życia, czyli błogi odpoczynek na Krecie

Życie na Krecie płynie w swoim tempie – chciałoby się powiedzieć, że nawet zwalnia. Kreteńczycy cenią sobie wolny czas, nie spieszą się nigdzie, są spokojni i nie poganiają nikogo. W godzinach popołudniowych na całej wyspie trwa sjesta, czyli odpoczynek po obiedzie. W godzinach od 13.00 do 17.00 sklepy, urzędy i restauracje są zamknięte. W małych wioskach życie toczy się jeszcze wolniej niż w skomercjalizowanych miastach. Tu poczujesz, czym jest sielski klimat i zaznasz prawdziwego spokoju. Dlatego, jeśli chcesz odetchnąć od turystycznych kurortów i biegania między stanowiskami archeologicznymi, zawitaj do jednej z wiosek. Latem w niektórych z nich obywają się zabawy z tańcami w folklorystycznych strojach, muzyką graną na tradycyjnych greckich instrumentach oraz wiejskie festiwale tj. dwudniowy festiwal na Półwyspie Rodopou czy festiwale w miejscowościach w pobliżu gór Ida.