Jak spędzić wakacje w Egipcie poza sezonem?

W Egipcie przez większą część roku panują bardzo dobre warunki pogodowe. Klimat należy do suchego podzwrotnikowego, dlatego nawet zimą można popływać w morzu. Kraj piramid i faraonów oferuje wiele atrakcji turystycznych wycieczkowiczom.  Jest małym rajem dla osób kochających ciepło i piękne krajobrazy.

Co obowiązkowo trzeba zobaczyć w Egipcie?

Egipt posiada bogatą historię oraz wiele starożytnych zabytków, których zwiedzanie w okresie letnim jest często utrudnione przez panującą wysoką temperaturę (ponad 40 stopni Celsjusza). Będąc tu poza sezonem, warto spędzić choć trochę czasu na poznaniu historii i kultury mieszkańców tego arabskiego kraju.

Obowiązkowym przystankiem do zatrzymania się są piramidy w Gizie, a w szczególności warto zobaczyć piramidę Cheopsa – jeden z siedmiu cudów świata. Piramidę można zwiedzić wraz z przewodnikiem, który oprowadzi nas po korytarzach grobowca.

Tuż obok piramid znajduje się Wielki Sfinks. To ogromna rzeźba mitycznego stworzenia wykutego w skale wapiennej. Mierzy 20 metrów wysokości i 73,5 metry szerokości. Jest dobrze zachowanym zabytkiem liczącym ponad 4500 lat.

Do miejsca wartego zobaczenia zalicza się również Dolina Królów w Tebach Zachodnich. To cmentarz królów Egiptu z czasów XVIII-XX dynastii. Wykute w skałach grobowce mieszczą wiele korytarzy, komnat i pomieszczeń. Ściany zdobią freski przedstawiające wizerunki spoczywających władców. Znajduje się tutaj ponad 600 grobowców, a do najpopularniejszych należą: Grobowiec Tutanchamona, grobowiec Setiego oraz grobowiec Amenhotepa II.

Wartą uwagi jest również stolica Egiptu – Kair. Miasto posiada atrakcyjne pod względem turystycznym Muzeum Egipskie. Znajdują się tutaj przedmioty znalezione w grobowcu Tutanchamona m.in. złota maska faraona, a także rzeźby, posągi i sarkofagi. To największe muzeum sztuki egipskiej na całym świecie.

Jaka jest pogoda w Egipcie poza sezonem?

Egipt to piękny, gorący kraj.  Większość powierzchni zajmują pustynie, dlatego przez prawie cały rok panują tu upały. Zima jest idealnym okresem na wybranie się na Saharę (w styczniu średnia temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza). Miejsce to chętnie odwiedzają turyści. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza zjawiskowa Biała Pustynia (Sahara el Beida) z kremowym, ciepłym piaskiem i wielokształtnymi, kredowymi skałami. Wiosną robi się tu coraz goręcej. Wypoczynek można spędzić zarówno na błogim plażowaniu i pływaniu w ciepłym morzu,  jak i zwiedzaniu okolicznych atrakcji. Podobną pogodę można spotkać jesienią, kiedy temperatura powietrza jest równie ciepła, a powiewy wiatru umilają codziennemu podróżowaniu.

Czy warto wybrać się do Egiptu poza sezonem? Podróż do kraju faraonów poza szczytowym okresem może okazać się strzałem w dziesiątkę! Wysokie temperatury nie doskwierają tak bardzo jak w sezonie letnim. Ceny są o wiele niższe niż w wakacje, a dodatkowo – turyści nie przybywają aż tak licznie do Egiptu. Wybór zimowych wakacji w tym afrykańskim państwie nie oznacza braku słońca i spędzenia całego urlopu w hotelu. Pasjonaci historii i sztuki mogą odkryć tu swój raj na Ziemi. Egipt nie należy do miejsc, w których można się nudzić.