Poznaj lokalne tradycje i obyczaje na wyspie Korfu

urlop na wzspie korfu

Korfu to wyspa położona w zachodniej części Grecji, którą opływają wody Morza Jońskiego. Stanowi raj dla plażowiczów oraz amatorów sportów wodnych. Jeśli marzysz o brązowej, trwałej opaleniźnie, możesz mieć pewność, że z tego miejsca z pewnością właśnie taką przywieziesz do Polski. Pamiętaj jednak, że w stroju kąpielowym oraz topless wolno chodzić tylko w strefach turystycznych, w innych miejscach nie jest to akceptowane przez miejscową ludność.

Pod względem różnorodności tradycji oraz zwyczajów życia codziennego Grecy posiadają niezwykle bogaty dorobek. Aby odkryć wyjątkowość kulturową, warto opuścić strefy turystyczne i udać się w miejsca mniej zdominowane przez przemysł. Odwiedź lokalne wioski, górskie osady, odludne miejsca, mało uczęszczane uliczki miast. Grecja pod względem bezpieczeństwa jest przyjazna dla turystów, warto jednak zachować środki ostrożności w obcym regionie, szczególnie w późnych godzinach nocnych.

Pamiętaj również, że grecka nazwa Korfu to Kerkira. Jest to ważna informacja podczas podróży promem lub autokarem w inne w rejony kraju.

Greckie zwyczaje – o czym należy pamiętać?

Wspólne jedzenie z talerza – w tym kraju za normalne uznaje się dzielenie się posiłkami, w szczególności wszelkimi sałatkami i potrawami z owoców oraz warzyw.

Sjesta – to czas odpoczynku i relaksu, w godzinach popołudniowych od 13.00 do 17.00, a nawet 18.00. Wtedy wszystkie sklepy oraz urzędy są nieczynne. Dlatego pamiętaj, by sprawdzić dokładnie godziny ich otwarcia w regionie, do którego się wybierasz.

Gościnność  Greków – odwiedzając wyspę Korfu, możesz liczyć  na gościnność miejscowych, szczególnie w górskich wioskach ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. Przyjmując zaproszenie na domową kolację, warto zarezerwować kilka godzin, ponieważ Grecy uwielbiają spędzać dużo czasu przy wspólnym ucztowaniu.

Muzyka i taniec – we wszystkich greckich miejscowościach, zarówno na kontynencie, jak i na wyspach, jest wszechobecny taniec, śpiew oraz gra na instrumentach muzycznych. Szczególnie widoczne podczas obchodów świąt religijnych oraz państwowych, wtedy na ulice wychodzą tłumy ludzi, weseląc się i bawiąc przez długie godziny.

Religia – we wszystkich regionach Grecji obowiązuje prawosławie. Mieszkańcy są niezwykle religijni, z wielką czczą i radością obchodzą wszystkie święta. W ich czasie sklepy są zamknięte, ponieważ dla Greków to czas uczty oraz zabawy. Najhuczniej świętuje się tu podczas Wielkanocy, już tydzień wcześniej trwają przygotowania do uroczystości, następnie tłumy ludzi biorą udział w procesjach, gromadzą się przy kościołach oraz chodzą po ulicach z lampionami.

Język angielski i euro, czyli kosmopolityczna wyspa Korfu  We wszystkich miejscowościach Korfu obowiązuje język grecki, jednak pracownicy hoteli oraz restauracji dobrze posługują się angielskim. Także ludność lokalna potrafi porozumiewać się w tym języku. Mieszkańcy są tu życzliwi, chętnie wytłumaczą, jak dotrzeć w interesujące Cię miejsce. Warto jednak przed wyjazdem poznać kilka greckich zwrotów i słów grzecznościowych, zostanie to odwzajemnione w postaci niezwykłej serdeczności. Ważną kwestią podczas pobytu w Korfu jest również odpowiednia waluta, obowiązuje tutaj euro. Pieniądze wymienisz w hotelach lub na lotnisku.