Objazdowe wakacje w Grecji – dokąd zaplanować podróż?

objaydowe wakacje w grecji

Marzysz o udanym urlopie w Grecji? Planujesz zobaczyć jak najwięcej zabytków i atrakcji? Chcesz poznać grecką kulturę, tradycję, posmakować lokalnych dań, odwiedzić interesujące Cię zakątki kraju? Jeśli tak, to podsuwamy garść cennych wskazówek, jak możesz spędzić niezapomniane wakacje w Grecji.

Wybierz odpowiedni sposób podróżowania 

Rozwiązań na objazdowe wycieczki po Grecji jest kilka. Możesz pojechać na którąś z wysp, np. na Rodos, Kretę, Korfu, Kos lub Zakynthos. Gdy odwiedzisz interesujące Cię atrakcje na wyspie, spakuj walizki i pojedź w kolejne miejsce, a potem w następne – i tak przez cały pobyt na wakacjach.

Warto także zatrzymać się w jednym z nadmorskich kurortów Grecji kontynentalnej i z tamtąd jeździć na jednodniowe wycieczki po wyspach, odwiedzając najważniejsze zabytki. Innym sposobem jest pozostanie w Atenach na dłużej, zwiedzenie całej stolicy i wypady do pobliskich miejsc. Możesz ponadto pojechać do górskich wiosek w północnej części kraju i zrobić objazd po okolicznych regionach. Wszystko zależy od tego, jakie miejsca chcesz odwiedzić.

Co warto zobaczyć w klasycznej Grecji? 

Zwiedzając kraj oliwy i oliwek, nie można pominąć miejsc z epokowymi zabytkami oraz bogatą historią. Oferta turystyczna Grecji jest tak różnorodna, że każdy bez wątpienia znajdzie tutaj coś dla siebie. W zależności od tego, gdzie planujesz pojechać, warto pamiętać o klasycznych miejscach godnych zobaczenia.

Podczas pobytu w Atenach, koniecznie wybierz się na Akropol z ruinami starożytnych zabytków. Zobaczysz tam Partenon, Propyleje, Erechtejon z popularnymi Kariatydami, świątynię Ateny Nike oraz Teatr Dionizosa, w którym odbywały się antyczne przedstawienia. Możesz także odwiedzić Narodowe Muzeum Archeologiczne, posiadające liczne zbiory, m.in.: z czasów neolitu,  z okresu archaicznego, z kultury mykeńskiej, hellenistycznej, rzymskiej oraz eksponaty z dawnego bliskiego wschodu oraz starożytnego Egiptu. Ateny to raj dla miłośników muzealnych wizyt. Znajduje się tutaj Muzeum Teatru, Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej, Muzeum Sztuki Cykladzkiej, Muzeum Bizantyjskie, Muzeum Greckiej Sztuki Popularnej  położone obok Biblioteki Hadriana, niedaleko Akropolu oraz liczne stanowiska archeologiczne.

Odwiedzając Grecję, możesz zwiedzić także zespół antycznych zabytków w Olimpii ze świątynią Hery, licznymi pozostałościami historycznych budynków, kolumnami, fragmentami murów oraz fundamentów. Zobaczysz tu wejście na epokowy stadion olimpijski z III w. p.n.e. oraz fragmenty kolumn świątyni Zeusa z IV w. p.n.e.

Zachwyć się Grecją kontynentalną

Decydując się na objazd  po północnych rejonach Grecji, możesz zatrzymać się w jednej z lokalnych kwater położonych w górskich wioskach. Pamiętaj jednak, że Grecja to nie tylko wyspy, Ateny i gorące morze. W północnej części kraju warto odwiedzić region Chalkidiki. Tu zobaczysz m.in.: Jaskinię Petralona z licznymi wapiennymi naciekami, stalaktytami oraz stalagmitami. Odwiedź także miejscowość Arnaia, gdzie kupisz ręcznie plecione dywany i oryginalne greckie hafty. Natomiast w Stagirze zobaczysz marmurowy posąg Arystotelesa. Odwiedź także Macedonię i Trację. Zachwycają zarówno bogactwem antycznych budynków, jak i średniowiecznych obiektów sztuki sakralnej. Górzyste tereny, jeziora, bujna roślinność, epokowe zabytki, lokalny grecki klimat to dobre miejsce dla osób szukających wytchnienia od gwaru, jaki panuje w popularnych nadmorskich kurortach.