Pojedź na objazdowe wakacje do Costa Barcelony

objaydowe wakacje w costa barcelona

Chcesz zanurzyć się w katalońskiej z kulturze, podążając szlakami legend, historii oraz zabytków? Planujesz połączyć spotkanie z multikulturową Hiszpanią z pobytem na piaszczystych plażach w cieniu palm?  Jeśli tak, wybierz na pobyt słoneczną Katalonię. Zatrzymaj się w jednym z kurortów położonych na wybrzeżu Costa Barcelona i wyrusz na wojaże pełne wrażeń.

Zabytki, historia i sztuka, czyli  niezwykła Barcelona

Jeśli już wybrałeś kurort turystyczny, zameldowałeś w hotelu, rozpakowałeś się, pora na zwiedzanie okolicy, a przede wszystkim miasta będącego centrum kultury, sztuki oraz rozrywki. Przebywając w Barcelonie,  warto odwiedzić świątynię Sagrada Famila, zaprojektowaną przez katalońskiego architekta  Antoniego Gaudíego. We wnętrzu znajdują się zdobione fasady, wysokie kolumny z licznymi dekoracjami, a barwne witraże i rozety przepuszczające światło tworzą malowniczy spektakl na wewnętrznych ścianach. Bilety wstępu koniecznie kup przez internet, gdyż kolejki potrafią być bardzo długie.

W samym centrum miasta znajduje się Casa Milà, zwana La Perdera. To secesyjna  kamienica (również dzieło słynnego Gaudiego), w której wnętrzu udostępniono dla turystów pomieszczenia  zaaranżowane w epokowym stylu, z historycznymi meblami oraz urządzeniami codziennego użytku. Z dachu zobaczysz widok rozpościerający się na miasto.

Kolejnym budynkiem wartym zobaczenia jest Casa Batllo, secesyjna kamienica pełna rozmaitych odniesień do kultury katalońskiej, wierzeń oraz legend. Położona jest w Manzana de la Discordia w zespole modernistycznych domów w dzielnicy  Eixample.

Na uwagę zasługują również inne zabytki, takie jak Katedra św. Eulalii  – gotycka świątynia ze strzelistymi wieżami, sklepieniami krzyżowymi oraz z monumentalnymi krużgankami, a także Templo del Sagrado Corazon de Jesus, zwany Kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa, położony na wzgórze Tibidabo, skąd rozpościera się widok na miasto oraz morze opływające pobliskie plaże.

Tarragona, Lleida, Girona –  katalońskie obrazki

Będąc w Costa Barcelona, warto odwiedzić ponadto pobliskie katalońskie miasteczka oraz prowincje. W tym celu wynajmij auto lub pojedź transportem publicznym.

Możesz wybrać się też do Tarragony, gdzie znajdują się  ruiny antycznego miasta Tarraco, a wśród nich pozostałości Amfiteatru zwanego Anfiteatro Romano z II w. n.e, fragmenty murów obronnych i świątyni  San Fructoso. Tu także zobaczysz gotycką katedrę Catedral de Tarragona oraz zabytkową starówkę z placem Plaça dels Sedassos de Tarragona, posiadającym barwne murale naścienne.

Natomiast prowincja Lleida to raj dla miłośników przyrody i natury. Tutaj zlokalizowany jest  Park Narodowy Aigüestortes. Malownicze stawy i małe jeziorka położone między skalistymi wzgórzami skrywają górskie wioseczki z epokowymi kościółkami w stylu romańskim.  Stolicą prowincji Lleida jest miasto o tej samej nazwie –  stoją monumentalne, średniowieczne katedry: Catedral de la Seu Vella oraz Catedral Nueva.

Kolejnym punktem na katalońskiej mapie jest Girona. Idealna na jednodniowy wypad, szczególnie dla osób lubiących wizyty w muzeach. Są tutaj m.in.: Muzeum Kina, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki, Muzeum Obrony Girony oraz Muzeum Skarbiec Katedry. Zobaczysz tu także Łaźnie Arabskie oraz kolorowe domy nad rzeką Onyar.