Jak bezpiecznie podróżować za granicą?

bezpieczne wakacje zagranicą

Planujesz urlop w obcym kraju, nieustannie przeglądasz foldery turystyczne, ale nadal nie wiesz, jaki kraj wybrać? A może masz  już wykupioną wycieczkę? Warto przed wyjazdem wyposażyć się w informacje dotyczące bezpieczeństwa związanego z podróżowaniem za granicą.

Do jakich państw można jechać bez obaw?

Osoby wybierające się m.in.: do Grecji, Chorwacji, Bułgarii, Portugalii, Włoch, na Bałkany czy na Skandynawię nie powinny obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Ryzyko wystąpienia zagrożeń terrorystycznych lub przestępczość są niskie. Również kraje Afryki, takie jak Kenia, Zanzibar czy Seszele są bezpieczne. Posiadają one nie tylko malownicze plaże i bujną egzotyczną roślinność to również oazy spokoju i beztroskiego życia.

W jakich krajach należy zachować szczególną ostrożność?

Wybierając się do państw muzułmańskich, takich jak: Egipt, Turcja, Tunezja czy Maroko, nie należy planować wyjazdów na własną rękę. Wskazane jest skorzystanie z wycieczek zorganizowanych przez biura turystyczne. Najlepiej, aby odprowadzały składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), w razie upadku biura, koszty powrotu klientów pokryte będą ze środków TFG.

W czasie wycieczek objazdowych nie odłączaj się samodzielnie od grupy, również nie wychodź w nocy poza strefy turystyczne. Wybierając się na suk – czyli arabski targ znajdujący się w mieście, udaj się w większej grupie osób. Unikaj dużych skupisk ludzi i zatłoczonych ulic w mieście. Nie zabieraj ze sobą kosztowności ani wszystkich pieniędzy na zakupy, część z nich zostaw w hotelu.

Zachowaj zdrowie na zagranicznych wakacjach

Podróżując do ciepłych krajów, zachowaj szczególną ostrożność podczas spożywania posiłków. Pamiętaj, aby przed każdym kontaktem z żywnością dokładnie myć ręce. Nie pij wody bezpośrednio z kranu. Kupuj tylko wodę butelkową w restauracjach, hotelach i sklepach, nigdy nie nabywaj jej na targowiskach.  Wszystkie egzotyczne owoce i warzywa przed spożyciem dokładnie myj pod ciepłą wodą. Ostrożnie dokonuj wyborów ryb i mięs, jeśli chcesz przygotować sobie samodzielnie posiłek, zdecyduj się na produkty dostępne w sklepie, nie na straganie. Zaopatrz się również w niezbędne leki oraz środki opatrunkowe. Pamiętaj o medykamentach, które zażywasz  na stałe i zaświadczeniu od lekarza o konieczności ich stosowania.

Bezpieczny transport na zagranicznych drogach

Jadąc na wakacje za granicę własnym autem, koniecznie zadbaj o odpowiedni stan techniczny samochodu. Sprawdź stan oleju, płynu chłodniczego, hamulców i opon. Możesz też wykonać okresowy przegląd swojego samochodu w stacji kontroli pojazdów.  Pamiętaj o zabraniu wszystkich dokumentów: prawa jazdy, dowodu ubezpieczenia pojazdu OC, NNW oraz potwierdzenia ważnego przeglądu stanu technicznego auta. Zapoznaj się z aktualnymi przepisami drogowymi panującymi w kraju, do którego się wybierasz i opłatami za przejazd autostradami. Poruszając się po obcym państwie własnym autem, pamiętaj, aby nie zostawiać nigdy kluczyków w stacyjce lub niezamkniętego pojazdu. Jeśli to tylko możliwe, parkuj  na strzeżonych parkingach.