Pojedź na niezapomniane wakacje do Egiptu, Grecji lub Bułgarii

niezapomniane wakacje zagranicą

Wybierasz się na wakacje za granicę, ale nie wiesz, który kraj wybrać? Zastanawiasz się, w jakim kurorcie się zatrzymać, czy wynająć camping, kwaterę turystyczną, domek w górach, a może luksusowy apartament w hotelu pięciogwiazdkowym? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz, wybierając się na wakacje w 2019 roku. Jeśli masz ograniczony budżet, a chcesz zwiedzić „kawałek” obcego kraju, wybierz najtańszą opcję noclegową. Gdy jednak masz do dyspozycji większy budżet, możliwości wzrastają, w znanych kurortach turystycznych można zaszaleć, ale też trafić na wyjątkowo atrakcyjną ofertę. Osobom stawiającym na pierwszym miejscu luksus i wygodę, szczególnie polecamy apartamenty oraz oferty All inclusive.

Odkrywaj zakamarki obcych krajów

W zależności od tego, co Ty i Twoja rodzina widzieliście do tej pory, wybierz miejsce, w którym jeszcze nie byliście. Możesz wybierać się w obce regiony lub te bardziej znane.

W Bułgarii, oprócz bardzo znanych zabytków, możesz odwiedzić takie obiekty jak:

 • Kameno pole – malownicza wioska w północnej części kraju; znajdują się tu trackie kurhany, zabytkowa cerkiew, liczne jaskinie oraz niezwykłe formacje skalne.
 • Jeździec z Madary – imponujący relief we wsi Madara (wschodnia część kraju),  wykuty w skale w czasach średniowiecznych jeździec na koniu; wokół płaskorzeźby znajdują się liczne inskrypcje w języku średnio-greckim. W okolicy wsi Madara można zobaczyć ponadto pozostałości kilku świątyń oraz jaskinie z okresu neolitu i paleolitu.
 • Swesztari – tu zlokalizowane są antyczne kurhany ludów Trackich; w pobliżu Swesztari stoi Demir Baba Tekke, czyli zabytkowa świątynia z masywną kopułą. W okolicy wsi znajduje się Grobowiec Tracki z przełomu IV/III wieku p.n.e., ściany wewnątrz grobowca ozdobione są kariatydami.
 • Willa Armra – zespół pałacowo-zamkowy o powierzchni 3600m2 to najstarsza antyczna willa z okresu rzymskiego znajdująca się w Bułgarii. Posiada liczne zdobienia konstrukcji architektonicznych, mozaiki na podłogach, dekoracje i zdobienia z marmuru wewnątrz pomieszczeń.

Grecja to prawdziwa skarbnica wiedzy o antycznym świecie.  Oprócz pałacu Minosa w Knossos na Krecie, zobaczysz też liczne starożytne zabytki w Grecji kontynentalnej, m.in.: Akropol ateński, a na nim:  Partenon, Erechtejon, Propyleje, Teatr Dionizosa, Odeon Heroda, Attykę, pozostałości Pandrosejonu, Świątynię Ateny Nike.

Możesz również zwiedzić:  

 • Delfy – antyczną miejscowość z ruinami świątyni Apollina oraz znajdujące się tam Muzeum Archeologiczne.  
 • Rodos – malowniczą wyspę z antycznymi pozostałościami świątyń. Na miejscu występują do zobaczenia są m.in.: średniowieczna starówka w mieście Rodos, akropol w miejscowości Lindos oraz ruiny miasta doryckiego Kamejros.  
 • Korynt – miasto portowe z zabytkową twierdzą, świątynią Apollina, pozostałości odeonu oraz rozmaitych świątyń wczesnochrześcijańskich.

Egipt obejmuje nie tylko Piramidy i Sfinksa w Gizie, Świątynie w Luksorze, świątynie w Karnaku czy też grobowce w Dolinie Królów. To także imponujące rafy koralowe oraz liczne muzea w Kairze. 

W Egipcie możesz również zobaczyć mniej uczęszczane miejsca takie jak:

 • Tanis – ruiny antycznego miasta, kilku świątyń.
 • Taposiris Magna – w tej miejscowości napotkasz antyczny port, ruiny świątyni Ozyrysa.
 • Kerma –  stanowisko archeologiczne znajdujące się w pobliżu Sudanu,  gdzie znajdziesz pozostałości nubijskiego miasta; zachowała się m.in.: kaplica grobowa i ruiny pałacu.
 • Abu Mena – tu zobaczysz pozostałości starożytnego miasta oraz klasztor koptyjski założony w XX wieku, Abu Mena położona jest w pobliżu Aleksandrii.