Wczasy na Krecie – jak zaplanować urlop idealny?

wakacje na krecie

Kreta jest największą i bez wątpienia jedną z najpiękniejszych greckich wysp. Białe plaże w otoczeniu skalistych wzgórz oraz przejrzyste, ciepłe Morze Śródziemne wydają się wystarczającym argumentem, by spędzić tam urlop marzeń. Radość ze zjawiskowych widoków może popsuć jednak źle zorganizowany wyjazd, dlatego podpowiadamy, jak zaplanować ten idealny.

Przemyślana lokalizacja

Na początek warto wybrać najciekawszą lokalizację. Zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy – zwiedzaniu czy plażowaniu? A może chciałbyś połączyć obydwie wakacyjne przyjemności? W tej kwestii liczy się zdanie każdego uczestnika podróży, dlatego dowiedz się, jak wyjazd doskonały wyobrażają sobie Twoje dzieci czy znajomi, z którymi jedziesz. Każdy region Krety zasługuje na uwagę. Zachodnie wybrzeże zachwyca urokliwą wysepką Gramvousa, wyglądem przypominającą wulkaniczny krater, a wschodnie krańce Krety mają swoją niewielką Spinalongę ze starymi, kamiennymi zabudowaniami. Podróżując południowymi trasami można podziwiać dziesiątki fascynujących, klimatycznych wiosek wciśniętych pomiędzy wysokie pagórki a lazurowe morze, a prawdziwą perełką okazuje się północ i okolice słynnego Heraklionu. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Zaplanuj transport

Planując wakacje, wiele osób zapomina o tym, że podróż do docelowego miejsca nie kończy się na przybyciu na lotnisko. A ono jest zazwyczaj położone na miejskich obrzeżach, nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od zakwaterowania. Jeśli nie chcesz wydawać fortuny na taksówki, warto rozważyć dwie opcje – wynajem samochodu oraz podróżowanie komunikacją miejską. Dokładnie sprawdź godzinę przylotu i weź pod uwagę czas, który upłynie na przejście przez procedury na lotnisku. Auto możesz zarezerwować wcześniej, by uniknąć długiego oczekiwania i obniżyć koszty. Wybierasz transport komunalny? Przed wyjzdem sprawdź i zanotuj godzinę oraz miejsce odjazdu. Z lotniska w Heraklionie do wielu nadmorskich miejscowości jeżdżą specjalne busy.

Co robić na Krecie?

Wystarczy miękki piasek oraz cudownie orzeźwiająca woda, by cieszyć się z udanego wyjazdu na Kretę. Do najpiękniejszych plaż Krety zalicza się rozległą Balos, w pobliżu wspomnianej już wysepki Gramvousa, Elafonisi ze zjawiskowym, delikatnie różowym piaskiem, Wai, otoczoną palmowym gajem czy Potamos z ciekawą formacją linii brzegowej. Jeżeli jesteś typem podróżnika, który lubi dużo zwiedzać, jeszcze przed wyjazdem zaplanuj kilka atrakcji. W stolicy regionu, Heraklionie zobaczysz stare kościoły, katedry i inne, zabytkowe obiekty architektoniczne. Obowiązkowym punktem wycieczki jest Rocca al Mare, czyli kamienna forteca na niewielkim cypelku wysuniętym w głąb morza. Kierując się na zachód od miasta można odkrywać wiele interesujących zakątków – skalny obiekt historyczny Ancient Apollonia, groty Melidoni czy urokliwe miasteczko Chania. Na wschód od Heraklionu znajduje się natomiast kilka dużych parków wodnych dla miłośników dobrej zabawy.