Królowa Wysp Egejskich – zaplanuj cudowne wczasy na Kos

wczasy na wyspie kos

Urokliwa wyspa Kos słynie z bajkowego położenia oraz malowniczych zabudowań. Otaczają ją przejrzyste wody Morza Egejskiego, a tutejsze plaże należą do najpiękniejszych w Europie. Jeśli pragniesz przeżyć niezapomniany czas, rozważ wybór tego klimatycznego zakątka, dzięki któremu poznasz zachwycające oblicze wyspiarskiej Grecji. Z artykułu dowiesz się, jak zaplanować cudowne wczasy w tym wyjątkowym miejscu.

Kos – gdzie się zatrzymać?

Ta niepozorna wyspa ma do zaoferowania dużo więcej, niż niejeden popularny kurort Grecji kontynentalnej. Planowanie wycieczki warto rozpocząć od ustalenia miejsca pobytu, a w przypadku Kos wybór może okazać się naprawdę ciężki. Każda część wyspy zachwyca niesamowitymi pejzażami, pyszną, lokalną kuchnią oraz bliskością ciepłego, czystego morza. Dobra informacja jest taka, że z jednego krańca Kos na drugi można się dostać w nieco ponad godzinę jazdy samochodem, dlatego bez względu na to, gdzie się zatrzymamy, z łatwością dotrzemy do wszystkich najważniejszych atrakcji. Dobrym pomysłem jest nocleg w jednym z komfortowych hoteli w pobliżu trzech najważniejszych ośrodków turystycznych – Kos, Marmari lub Kefalos. Plusem takiego rozwiązania jest oczywiście możliwość korzystania z uroków beztroskiego wypoczynku w luskusowym ośrodku lub kameralnym pensjonacie. W większych miastach bez problemu wynajmiemy samochód, zrobimy zakupy czy skorzystamy z oferty lokalnego przewodnika, który zorganizuje dla nas niezapomnianą wyprawę.

Plaże na wyspie Kos

Najważniejszą atrakcją Kos są wspaniałe plaże, które rozciągają się właściwie na całym wybrzeżu. Szczególnie warte odwiedzenia są Kavo Paradiso oraz Limnionas niedaleko wspominanego Kefalos. Nieco na północ rozciąga się rozległa i otoczona zielenią Alikis w pobliżu Marmari, a na wschód od miasta Kos leży uwielbiana przez surferów Psalidi Beach. Dzielące je niewielkie odległości sprawiają, że każdego dnia możesz zaplanować pobyt na innej i tym samym przywieźć z wakacji mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Przy okazji odwiedź niezwykłe miejsca, związane z kulturą i historią tego regionu.

Zwiedzanie wyspy

W okolicy Kefalos koniecznie udaj się na wzniesienie Agios Mammas, gdzie znajduje się maleńki, bielony kościółek prawosławny. Ze skarpy roztacza się zapierający dech w piersiach widok na szmaragdowe morze, które wraz z urokliwą budowlą stanowią niezwykłą scenerię do wakacyjnych zdjęć. Po drodze z Kefalos do Kos warto zatrzymać się jeszcze w kilku miejscach. W sercu wyspy wyrasta Zamek Antimachia, z którego podziwiać można zielone wzgórza i majaczące w oddali błękitne wody egejskie. Nieco na południe od miasta Kos znajduje się stanowisko archeologiczne Asklepiejon, czyli dawna świątynia greckiego boga sztuki lekarskiej. W poszukiwaniu spokoju i wyciszenia oraz prawdziwie greckiego, tradycyjnego klimatu, pomyśl o wycieczce do tak zwanych wiosek Asfendiou, czyli Zia, Lagoudi oraz Asomatos z małymi, bielonymi domkami, wąskimi uliczkami oraz kolorowymi straganami z lokalnym rękodziełem.