Kalimera Korfu! Jak skutecznie porozumieć się na greckiej wyspie?

urlop na greckim korfu

Wakacje na greckiej wyspie Korfu tuż przed Tobą. Pomyślałeś już o wszystkich niezbędnych rzeczach, ale wciąż zastanawiasz się, w jaki sposób porozumieć się z Grekami. Angielski nie stanowi dla Ciebie problemu, jednak czy sam uniwersalny język wystarczy? Mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Pomożemy Ci przyswoić kilka greckich, podstawowych zwrotów oraz zrozumieć, jak skutecznie komunikować się za granicą. Uwierz, nie ma w tym nic trudnego. Za chwilę się o tym przekonasz.

Przede wszystkim, zanim znajdziesz się na Korfu, warto byś wiedział, że nie musisz doskonale władać językiem greckim, by móc się porozumieć z napotkanymi osobami. Najważniejsze w komunikacji jest to, aby się nawzajem zrozumieć. Grecy są zazwyczaj niezwykle uprzejmymi i otwartymi na turystów ludźmi, z którymi łatwo można dojść do porozumienia, zwłaszcza w podstawowych kwestiach. Jednak nie każdy z nich zna dobrze język angielski. Dlatego podsuwamy Ci kilka podstawowych greckich słów, które warto poznać tuż przed podróżą.

Zacznij od powitania i szerokiego uśmiechu

„Kalimera” oznacza po grecku po prostu „dzień dobry”. Jeśli chcesz być bardziej nieoficjalny, zastosuj powitanie „geia siou”, która oznacza „cześć”. Pamiętaj, że Grecy są urodzonymi optymistami, którzy, jak wszyscy, lubią ludzi o podobnym uosobieniu do nich samych. Dlatego warto dodać do powitania szeroki, przyjacielski uśmiech prezentujący naszą otwartość na komunikację międzyludzką. Z kolei krótkie „ne” wyrazi polskie słowo „tak”, natomiast „ochi” powie, że na coś się nie zgadzamy lub czegoś nie chcemy, mówiąc po prostu rozmówcy „nie”.

Ponadto istnieje ważny zwrot, który warto znać na pamięć. Jest on swego rodzaju skrótem, który pozwoli Ci przenieść rozmowę na język angielski: „milate aglika?”. Wówczas, jeśli uda Ci się uzyskać przychylną odpowiedź, możesz swobodnie porozmawiać w tym języku. Kiedy jednak usłyszysz „ochi”, możesz użyć krótkiego „me sinchorite”, którym przeprosisz rozmówcę i grzecznie zakończysz rozmowę. Na koniec pogawędki, warto dodać słowo „andijo”. W ten sposób oficjalnie go pożegnasz, mówiąc miłe „do widzenia”.

Kciuk podniesiony do góry, czyli grecka mowa ciała

Dobrze znany nam kciuk podniesiony do góry w Grecji jest gestem obraźliwym. Warto go za wszelką cenę unikać, zwłaszcza gdy chcemy skutecznie porozumieć się z naszym nowopoznanym znajomym. Jeśli jednak ktoś będzie Ci okazywał przyjacielskie nastawienie, wykona gest zwany „moutza”. Wówczas zauważysz, że Grek szeroko rozłoży dłonie w Twoim kierunku. Analogicznie do polskiej komunikacji niewerbalnej, można porównać go do przybicia piątki. W Grecji bardzo często używa się „moutzy” na powitanie.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że Grecy są narodem nielubiącym pośpiechu i zgiełku. Odróżnia ich to od Hiszpanów, którzy zazwyczaj używają wielu gestów jednocześnie, głośno przy tym dyskutując. Podczas komunikacji z Grekiem warto być uśmiechniętym, wyrażać się wyraźnie, klarownie i raczej powoli. Zachowuj pewien nieduży dystans, jednak bądź otwarty i miły. Te pozytywne cechy oraz kilka prostych greckich zwrotów stanowią gwarancję sukcesu w komunikacji z Grekami na wyspie Korfu. 

Życzymy Ci owocnych rozmów i ciekawych przygód podczas wakacji na greckiej wyspie!