Wybierz objazdowe wakacje w słonecznej Bułgarii

urlop w bułgarii

Szukasz ciepłego kraju, który ma liczne zabytki, stanowiska archeologiczne oraz piękne, zadbane plaże, a także posiada zróżnicowane ukształtowanie terenu? Jeśli tak, to ta propozycja jest dla Ciebie. W zależności od długości pobytu warto zastanowić się nad wakacjami objazdowymi. Zatrzymaj się w jednym z nadmorskich kurortów lub w górskiej wiosce i wyrusz w podróż. Najlepiej wypożycz auto – poruszając się środkiem niezależnym od transportu publicznego, możesz swobodnie zarządzać swoim czasem. Gdy wylegiwanie na plaży Ci się znudzi, pojedź w dowolne, interesujące Cię miejsce. Możesz między innymi zobaczyć wybrane obiekty znajdujące się na  liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

Śladami obiektów UNESCO – co można zobaczyć w Bułgarii?

Podróżując po północno-wschodniej części państwa, zobaczysz w pobliżu Warny Kamienny Las, przypominający ruiny antycznych kolumn. Jednak to nie są budowle, a prawdziwe formacje kamienne. Natomiast niedaleko miasta Szumen we wsi Madara znajduje się Jeździec z Madary. To  relief wykuty w skale przedstawiający wojownika na koniu, który włócznią zabija lwa. Płaskorzeźba pochodzi z czasów średniowiecza.

W pobliżu wsi Swesztari  stoi grobowiec władcy starożytnego plemienia Daków. Obiekt pochodzi z przełomu IV/III w. p.n.e.. W jego wnętrzu dostrzeżesz liczne kariatydy, których obecność ujawnia oddziaływanie kultury hellenistycznej w tamtym okresie.

Niedaleko miasta Silistra jest Rezerwat Przyrody Srebyrna. W nim zobaczysz jezioro z licznymi stanowiskami ekologicznymi oraz siedliskami zwierząt. Tu gniazduje się blisko 180 gatunków ptaków,  m.in. pelikanów i kormoranów. Przyroda imponuje dzikością, obfituje w różnorodne rośliny, siedliska gadów i płazów.

Natomiast w południowo-wschodniej części wybrzeża, tuż nad Morzem Czarnym leży miasto Nesebyr. Tu zobaczysz zabytkowe cerkwie i świątynie, a kamienne, kręte, wąskie uliczki nadają miastu niepowtarzalny klimat. Wieczorem można pójść do portu, aby podziwiać zachód słońca.

Odwiedzając zachodnio-południową część Bułgarii, warto pojechać w góry Piryn, należące do Parku Narodowego Pirynu w pobliżu Melnika. Miejscowości otoczonej przez skały uformowane wskutek erozji wyglądem przypominające kaniony. W górach jest Monster Rożeński z IX wieku. Zabytkowy klasztor posiada bogatą ikonografię w postaci fresków.

W środkowej części kraju znajduje się miasto Płowdiw, w którym zobaczysz ruiny antycznego teatru, prawosławną Cerkiew Świętych Konstantyna i Heleny z XIX wieku, Meczet Dżumaja z XV wieku (jeden z najstarszych zachowanych meczetów osmańskich na Bałkanach), Galerię Sztuki Starego Miasta oraz Galerię Złatju Bojadżijewa.  

W samym sercu Bułgarii leży Park Narodowy Bałkanów Środkowych. Jest to prawdziwy raj dla ornitologów, tu swoje siedliska ma ponad 200 gatunków ptaków.  Rośnie tutaj ponad 1900 gatunków roślin. Podróżując po tym regionie, traficie na liczne groty, skały, wodospady, meandry rzek, urwiska. Warto wybrać się także na długie spacery po górskich szlakach, by zobaczyć imponujące dziedzictwo przyrodnicze z dużej wysokości.