Kos — ojczyzna Hipokratesa

Kos to niewielka grecka wyspa, położona w bliskim sąsiedztwie tureckiego wybrzeża, która należy do archipelagu Dodekanez. Właśnie tu żył Hipokrates —  jeden z najsłynniejszych greckich uczonych nazywany ojcem medycyny. To, co niezwykłe na Kos to klimatyczne miasteczka, przywodzące na myśl starożytną Helladę.

Magiczna wyspa pełna atrakcji

Trudno byłoby znaleźć choć jedną osobę, która po powrocie z urlopu z wyspy, stwierdziłaby, że nie przypadła jej ona do gustu. O Kos mówi się, że kwitnie cały rok, zachwycając odwiedzających bezkresną zielenią. Największym walorem kurortu jest bogata oferta aktywności dla każdego. To raj dla leniuchów, którzy lubią opalać się na plaży, ale także dla spragnionych wrażeń i amatorów historii.

Miasteczko Kos

Kos to największy ośrodek miejski na wyspie. Niewielkie miasteczko szczyci się antycznymi ruinami, które sąsiadują z architekturą średniowiecza. Co ciekawe, starożytne wykopaliska zostały odkryte dopiero w XX wieku naszej ery. Po zwiedzaniu historycznych atrakcji warto wybrać się na spacer do portu i odwiedzić jedną z licznych przybrzeżnych tawern, serwujących lokalne specjały. W centrum miasta na szczególną uwagę zasługuje słynny „platan Hipokratesa”. Legenda głosi, że uczony zasadził go jeszcze w V wieku p.n.e., by chłodzić się w jego cieniu, w rzeczywistości jednak platan jest dużo młodszy —  ma niespełna 600 lat. Klimatyczna miejscowość robi wrażenie na każdym odwiedzającym, jednak wszyscy spragnieni dawki mocniejszych wrażeń mogą zechcieć wybrać miejsce spędzania czasu gdzie indziej. Bez obaw — niewielka wyspa ma w ofercie szeroki wybór atrakcji.

Kos — planujemy weekendowe wycieczki

Kos to niewielka wyspa. Jej powierzchnia to jedynie 290m², dlatego można zwiedzić ją nawet w jeden weekend. Co powinniśmy zobaczyć w trakcie krótkiej wycieczki? Wyspa słynie z ciepłych term Embros. Gorąca woda tryska ze skalnej groty, sąsiadując z chłodniejszą, morską, dzięki czemu ma przyjemną temperaturę od 25 do 40 stopni. Latem spotkamy tam tłumy. Na miejscu możemy spróbować również błotnych kąpieli, które świetnie działają na skórę i cerę. Lecznicze błoto pochodzi z pobliskiej wulkanicznej wyspy o nazwie Nissyros. Do term można dotrzeć autobusem prosto z Kos, wypożyczonym rowerem lub autem. Jeśli chcemy uniknąć tłoku, warto przyjechać tu rano, zanim z miasta wyruszy pierwszy kurs około 10.00.

Plaka Forest — atrakcja nie tylko dla najmłodszych

Urlopowicze szukający choćby odrobiny cienia i oddechu od letnich upałów mogą udać się do Plaka Forest. To mało popularny wśród turystów iglasty las, w którym żyją wolne pawie. Te piękne i majestatyczne ptaki zostały sprowadzone tam jeszcze przez Aleksandra Macedońskiego. Obok pawi w lesie żyją także przyzwyczajone do człowieka koty oraz zamieszkujące okoliczne stawy żółwie.

Plaże Tigaki i Marmari Nie istnieją porządne wakacje na wyspie Kos bez spędzenia dnia na plaży. Wyspa ma w ofercie miejsca, które słyną z drobnego piachu i przejrzystej, czystej wody. Najsłynniejsze to Lambi czy Camel Beach, które turyści odwiedzają najliczniej. Jednymi z mniej znanych, a równie pięknych są Tigaki i Marmari. Obie plaże znajdują się dość blisko miasteczka Kos. Łagodne zejście do morza sprawia, że poleca się je rodzinom z dziećmi. Na chętnych czekają tam lekcje nurkowania i windsurfingu. Miłośnicy zwierząt zapewne zechcą obserwować flamingi, które spotkać można u wybrzeży słonego jeziora Alikies, leżącego nieopodal wybrzeża.